Yenişehir Belediyesinden üreticilere organik solucan gübresi

Mersin Yenişehir Belediyesi, ilçedeki çiftçiler için ürettiği organik solucan gübresinin ilk dağıtımını kırsal mahalle Değirmençay’da gerçekleştirdi. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Yıl içinde yaklaşık 40 bin litre solucan gübresini tüm kırsal mahallemizde hemşehrilerimize ulaştıracağız. Üreticilerimize hayırlı olsun.”ifadelerini kullandı. 

Hayata geçirdiği Tarımsal Danışmanlık Hizmeti ile kırsal mahallelerde üretim yapan vatandaşlara ziraat mühendisleri aracılığıyla yerinde doğru tarım teknikleri ile ilgili eğitim veren Mersin Yenişehir Belediyesi, şimdi de çiftçilere dağıtmak üzere organik solucan gübresi üretti. Tarımı desteklemek ve üretimde verimi arttırmak amacıyla organik solucan gübreleri 20 litrelik bidonlar halinde çiftçilere dağıtıldı. Değirmençay Mahallesi’nde yapılan organik solucan gübresi dağıtımında konuşan Başkan Abdullah Özyiğit, “Toprağı besliyor, tarımı destekliyoruz” dedi. 

“Üretimden başka çaremiz yok”

Üretimde kimyasal gübre kullanımının azaltmasını hedefleyen Yenişehir Belediyesi, ücretsiz dağıttığı organik solucan gübresiyle çiftçinin de gübre maliyetini de azaltıyor. Başkan Özyiğit, “Ülkenin kurtuluşu üretimden geçiyor. Üretimden başka çaremiz yok. Onun için yaptığımız işin nitelikli olması, hesaplı olması gerekiyor. Hepimizin canı yanıyor, ürettiğimiz ürünün karşılığını alamıyoruz. Bu sene şeftalide istediğimiz fiyatı aldık mı, alamadık. Niye gübre pahalı, işçilik pahalı, hayat pahalı, susuzluk var. Dolayısıyla bizim yapmamız gereken buna karşı tedbirler almak. Bunun için kendi gübremizi üretmek gibi bir proje geliştirdik. Bu yolu biz başlattık, sizler devam ettireceksiniz. Köyün her yerinde herkesin kendi evinin yakınında ya da altında bu üretimi gerçekleştirecek alt yapısı zaten var. Arkadaşlarımız tekniği öğrettikten sonra siz devam ettireceksiniz. Bu projeyi gerçekleştirmede emeği geçen arkadaşlarıma buradan teşekkür ederim.”şeklinde konuştu. 

“Biz bilimi kullanmak ve dayanışma içinde olmak zorundayız”

Üretimde bilim ve teknoloji vurgusu yapan Başkan Abdullah Özyiğit şunları söyledi:“Tavrımızı üretimden yana, kaliteli üretimden yana koyuyoruz. Bir de bilimi kullanıyoruz. Yani dünyada ne var. Örneğin İtalya’nın Bari kentinde Akdeniz Ülkeleri Tarım Enstitüsü var. Bu tarım enstitüsünü 1962 yılında Akdeniz ülkeleri kurmuş ve kurucuları arasında Türkiye de var. Ama Türkiye unutmuş orayı. Bizim mesela başımızın belası Akdeniz sineği sorunumuz var. Bilimden, teknolojiden faydalanacağız. Bizim yaptığımız iş bilim üniversitede yapılır, orada kalır. Biz burada anneden, babadan, atadan gördüğümüz şeyleri uygulamaya devam ederiz. Ama bu eksiktir ve bu unutulmuştur. Bu yanlış uygulanır. Bu konuda maalesef yeterli olmayabiliriz. Bilimi her alanda kullanacağız. Ziraat fakülteleri boşuna kurulmadı. Ziraat mühendisleri boşuna mezun edilmedi. Şimdi bugün köylerimize gelen 3 ziraat mühendisi arkadaşımız inanıyorum ki sizlere doğru ve nitelikli bilgiler veriyor. Ve sizin üretiminizin daha kaliteli olmasına katkı sağlıyor. Bugün ham maddemizi sağlayan gübre konusu bunun bir başlığı sadece. Tohum ya da farklı alanlarda farklı girdileri düşürecek çalışmaları yapmak çok kıymetli.  Çünkü her şey çok pahalı. Paramızın değeri çok düştü, özellikle ithal gelen bütün ürünlerin fiyatı çok yüksek, mazot yüksek. Bunun yanı sıra orada büyük harcamanız var. Buna karşılık da ürününüzün karşılığını alamıyorsunuz. Şimdi biz bütün bu süreçlere karşı durmak için el birliğiyle davranmak zorundayız. Yaptığımız işi daha kaliteli yapmak zorundayız. Biz bilimi kullanmak ve dayanışma içinde olmak zorundayız. Bunu nasıl yapacağız; hem kendi aramızda hem de kurumlarımızla ve belediyemizle kooperatifleşmek zorundayız. Yani bir esnaf size gelip de ‘ürününü ya bana satarsın ya da çürüyecek’ noktasında bir yaklaşım içerisinde olamamalı. Bunun tedbirlerini almamız gerekli.”

Çiftçi Ahmet Ata “Bu durgun göle atılmış bir taş hesabıdır.”

Değirmençaylı çiftçi Ahmet Ata ise sosyal belediyecilik anlayışına dikkat çektiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Gerçekten yapılması gereken zor işleri başarmak diyeceğim. Belediyecilik mevzuatlara bakıldığında belediye başkanı ve ekibi çok kolay ve rutin çalışır. Fakat son dönemlerde Türkiye’mizde belediyecilikte bir anlayış gelişti, sosyal belediyecilik dediğin zaman her belediye başkanın yapacağı bir şey değildir. Şimdi Sayın Belediye Başkanım ve ekibi Değirmençay’da sosyal belediyecilik anlamında birçok çalışmalara imza atmaktadırlar. Bu çalışmaları Mersin merkez ilçeleri içerisinde yürütebilecek bir belediye başkanı daha olduğunu göremedik şu ana kadar. Bu dönem seçilen belediye başkanları içerisinde gerçekten sosyal belediyecilik adına dediğimiz zaman nokta atışlarla Belediye Başkanımız çok ön planda bir çalışma uygulamaktadır. Kamuoyunda, basında bunu sürekli takip etmekteyiz. Değirmençay’da az önce çok iyi izahat içinde bir cümlesi var ki, çok hoşumuza gitti, gönlümüzü okşadı. ‘Değirmençay’dan başlattık’ dedi. Başkanımın dediği gibi ebeden, deden kalma bilgilerle tarım çalışmaları yapılırken bugün farklı bir boyutlara geldiğini görmekteyiz. İşte bizim şahsımıza hazırladığımız bir proje teklif çağrısına destek oldu. Safran ekimi yapıldı, yarın bir gün farklı alanlarda farklı çıkan teklif çağrılarında başka projelerle çalışma imkanları olur. Bu durgun göle atılmış bir taş hesabıdır. Taşı atarsınız bir tane halka oluşur o halkayı önemli olan geliştirmek arka arkaya halkaları geliştirmek lazım. İşte bu anlamda göndermiş olduğu ziraat mühendisleri arkadaşlarımızın bugüne kadar bilgi birikimlerini bizimle paylaştı. Budamadan sonra seyreltme tekniklerini gösterdiler, gübreleme tekniklerini gösterdiler. Ve bugünde ayrıca ürettikleri solucan gübresini dağıtarak bizleri ödüllendirmiş oluyorlar. Benim toprağımın neye ihtiyacı var bunu bilmiyoruz. Başkanımıza bunu izah ettik, muhtemelen 2024 bütçesine de girdiğini gördük. Bir toprak analiz cihazı gelecek. Buraya koyduğun zaman toprağın neye ihtiyacı varsa o vitaminleri vereceğiz. Artık ortalama bir çuval gübrenin fiyatı bin TL’yi geçmiş rasgele gübre vermenin bir mantığı yok. Gelirimiz zaten ilaç ve gübreye gitmektedir. O yüzden bu konuda duyarlı davranışından dolayı Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx