Yapay zeka ile seçmenleri kandırdılar

ABD’de başkanlık yarışında ön seçim süreci, 23 Ocak Salı günkü New Hampshire ön seçimleriyle devam ediyor. Hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların aday adaylarının yarışacağı ön seçimler için geri sayım sürerken, Demokratlarda Biden’ın adının oy pusulasında yer almayacak olmasının şaşkınlığı yaşanıyor. Daha önce New Hampshire’ın seçim takvimindeki yerini değiştirip 3 Şubat’taki Güney Carolina seçimlerinden sonraya koymak üzere hazırlık yapan Demokratik Ulusal Komite’nin planlarını eyaletteki Demokratlar bozdu.

Demokratların ülke genelindeki seçim takvimini düzenleyen DNC, New Hampshire ön seçimlerinin yerini, “seçmen ve oy dağılımı” gerekçesiyle değiştirmek istedi. Biden’ın da desteklediği plana göre bu eyaletteki Demokrat Parti ön seçiminin 6 Şubat’ta yapılmasına karar verildi.Ancak söz konusu karara eyalet yasalarını gerekçe göstererek karşı çıkan New Hampshire Demokrat Parti yönetimi, eyaletteki ön seçimlerin daha önceden belirlendiği üzere 23 Ocak’ta yapılacağını açıkladı. Parti kuralları gereği DNC’nin kurallarına göre hareket etmek zorunda olan Biden, eyaletteki bu karar üzerine yarın yapılacak ön seçimlerde isminin yer alması yönünde girişimde bulunmadı. Biden’ın seçim ofisi, 5 Kasım 2024’te yapılacak başkanlık seçimlerinde Biden’ın adının zaten Demokratların adayı olarak yer alacağını kaydetti.

ABD Başkanı Biden, yarışa gireceğini açıkladığı günden itibaren Demokratların adayı olarak görülüyor. Herhangi bir şansları bulunmasa da Demokrat Partide ayrıca Minnesota vekili Dean Phillips ile yazar Marianne Williamson’ın isimleri de aday adayı olarak oy pusulalarında bulunuyor.

YAPAY ZEKA DOLANDIRICILIĞI

23 Ocak’ta New Hampshire’da hem Trump – Nikki önseçimi yapılacak, hem de Demokratlar, Biden için sembolik önseçim yapacak. Yapay zeka ile oluşturulan Biden sesi ile seçmen dolandırıcılığı yapılıyor. Seçmenler aranarak “Yarın oy kullanmayın. Kasım’da kullanırsınız” deniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx