KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Denizli’de Türkiye’nin güvenlik meselelerine vurgu yaptı

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Doğu Akdeniz’de egemen bir Türk devletinin olması ve yaşaması Türkiye‘nin de güvenlik meselelerine büyük hizmet eden bir gelişmedir.” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı makamlarında ziyaret etti. Belediye ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Tatar’a Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin oy birliği ile aldığı kararla fahri hemşehrilik beratı verildi.

Tatar, Denizli programı kapsamında Büyükşehir Belediyesi, Avrasya Yönetici Sanayici ve İş Adamları Derneği (AYSİAD) ve EkoAvrasya Vakfı’nın ev sahipliğinde kentteki bir otelde düzenlenen toplantıda iş insanlarıyla buluştu.

Konuşmasında, 1974’te Mehmetçiğin adaya çıkmasıyla Kıbrıs‘ta yeni bir dönemin başladığını anlatan Tatar, KKTC’nin kalıcı, bağımsız bir Türk devleti olmasının Türkiye için de büyük bir kazanım olduğuna işaret etti.

İki ülke arasındaki güçlü bağları koparmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini belirten Tatar, Türk askerinin adadan çekilmesini amaçlayarak kendilerini maceraya ve yokluğa sürükleyen, Türkiye’yi de Doğu Akdeniz’den dışlamayı hedefleyen politikaları reddettiklerini dile getirdi.

Bu davanın Türkiye Cumhuriyeti’yle yürütülen ortak ve milli bir politika olduğunu anımsatan Tatar, şöyle konuştu:

Hatıra fotoğrafıyla sona eren etkinliğe Vali Ömer Faruk Coşkun, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AYSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Catlık ve EkoAvrasya Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren de katıldı.

Kaynak: AA / Politika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx