İsrailli savaş pilotundan müzik festivali saldırısı itirafı!

Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlediği Aksa Tufanı operasyonunda müzik festivalindeki sivillerin öldürüldüğü iddia edilmiş, sonrasında ise festivaldeki kişilerin İsrail helikopterinin hedef gözetmeksizin ateş açması sonucu öldüğü ortaya çıkmıştı. Müzil festivalinde yaşananlarla ilgili İsrailli savaş pilotu Yarbay Nof Erez‘den itiraf geldi. 

İsrailli savaş pilotu Yarbay Erez, 7 Ekim‘de Hamas’ın saldırısında, İsrailli sivillerin esir olarak Gazze’ye götürülmelerini önlemek için İsrail ordusunun esirlerin de öldürülmesini öngören ‘hannibal Protokolü’nü uyguladığını söyledi. 

HANNİBAL PROTOKOLÜ 30 YIL ÖNCE PLANLANDI

Konuya ilişkin İsrail medyasına konuşan İsrailli savaş pilotu, Hannibal Protokolü’nün, İsrail ordusunda, 30 yıl önce Lübnan’daki olaylara dayanarak planlandığını belirterek “Hannibal Protokolü maksatlıdır ve uygulanmasına karar verilmişse bu kasıtlı şekilde yapılmıştır. Eğer esirler kasıtsız olarak vurulmuşsa da bu başka bir şeydir?” dedi. 

“BU KİTLESEL BİR HANNİBAL’DI”

Hannibal protokolünün bir noktada uygulandığını ifade eden Yarbay Nof Erez, “çünkü bir rehine durumu tespit ettiğinizde bu Hannibal’dır ancak son 20 yıldır tatbikatlarını yaptığımız Hannibal, içinde rehinelerin bulunduğu tek bir araçla ilgiliydi. Burada gördüğümüz şey ise kitlesel bir Hannibal’dı. Çitlerde birçok açıklık vardı, hem rehineli hem de rehinesiz olarak birçok farklı araçta binlerce insan vardı.” şeklinde konuştu. 

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sırasında yaralıların tahliyesine yönelik helikopter operasyonunun koordinatörü olarak görev yaptığı belirtilen İsrailli Yarbay İsrailli pilot Erez, “Tanımlanması imkansız ve izin verilen şeyi yapmanın mümkün olmadığı bir görevdi.” derken “Silah sistemleri kimin elindeyse, hem insansız hava araçları hem de savaş pilotlarının kara kuvvetleriyle koordine olmadan ellerinden geleni yaptıklarını biliyorum, çünkü bu kuvvetler (henüz) ortalıkta yoktu.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx