İçmeyeni Bile Kanser Ediyor: Korkutan Rakamlar Ortaya Çıktı!

Sigaranın zararları saymakla bitmiyor. İçen de içmeyen de zararlarından söz ediyor. Sigarayı içen kadar içmeyen de etkileniyor. Yapılan araştırmalar korkutan gerçeği ortaya çıkardı.

Çevresel tütün dumanıyla içilen sigara dumanının farksız olduğu ortaya çıktı.

Sigara dumanını ciğerlere çekmek ile havada solumak ciğerlere aynı oranda zarar verebiliyor.

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği İç Anadolu Bölge Temsilcisi ve Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Klinik İdari ve Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Serdar Karakaya, Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, akciğer kanserinin erkeklerde ve kadınlarda dünyada en sık görülen ikinci kanser türü olduğunu ve her iki cinsiyette kanserden ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer aldığını söyledi.

Sigara kullanımının akciğer kanserinin en yaygın sebebi olduğunun altını çizen Karakaya, tütün kullanımının vakaların yüzde 85-90’ından sorumlu olduğunu vurguladı.

PASİF İÇİCİLİK KANSER RİSKİNİ ARTIYOR

Son dönemde kullanımı artmaya başlayan elektronik sigara kullanımının da akciğer kanseri riskini önemli oranda arttırdığına dikkati çeken Karakaya, “Pasif sigara içiciliği de akciğer kanseri riskini yüzde 24 oranında arttırmaktadır. Bu açıdan düşünüldüğünde akciğer kanseri sigarayla etkin mücadele ile önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur.” diye konuştu.

Dumanın aktif içici dışındaki kişiler tarafından solunmasının “pasif içicilik” olarak isimlendirildiğini belirten Karakaya, son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarla pasif içiciliğin çeşitli hastalık ve ölümlere neden olduğunun ortaya konduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx