Dünya Bankası, Güney Asya büyüme tahminini yükseltti

Dünya Bankası, Güney Asya bölgesinin yarı yıllık ekonomik görünümüne yönelik Ekim ayı güncellemesini yayımladı.

Güney Asya bölgesinden sağlam bir büyümenin beklendiğine işaret edilen raporda, ancak görünümün riskli olduğu aktarıldı.

Raporda, Güney Asya bölgesinin bu yıl yüzde 5,8, 2024 ve 2025’te ise yüzde 5,6’şar büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Dünya Bankası, Nisan ayında yayımladığı tahminlerinde bölge ekonomisinin bu yıl yüzde 5,6 ve 2024’te yüzde 5,9 büyüyeceğini öngörmüştü.

Büyüme hızı salgın öncesi seviyelerin altında

Güney Asya’nın bu yıl dünyadaki diğer gelişmekte olan ülkelerin bulunduğu bölgelerden daha yüksek hızda büyümesinin beklendiği belirtilen raporda, ancak büyüme hızının Kovid-19 salgınından önceki hızından daha yavaş olduğu ifade edildi.

Raporda, salgın sonrası toparlanmaların azalması, parasal sıkılaşma, mali konsolidasyon ve küresel talebin azalmasının ekonomik faaliyet üzerinde baskı oluşturması nedeniyle bölgenin ekonomik büyümesinin gelecek yıl yavaşlamasının beklendiği aktarıldı.

Büyüme beklentilerinin kırılgan mali pozisyonlar da dahil aşağı yönlü risklerle karşı kaşıya olduğu belirtilen raporda, Güney Asya ülkelerindeki kamu borcunun gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranının geçen yıl yüzde 86’ya ulaşmasının temerrüt riskini artırdığı, borçlanma maliyetlerini yükselttiği ve kredinin özel sektörden uzaklaştırılmasına neden olduğu kaydedildi.

Raporda, bölge ekonomisinin Çin’in ekonomik büyümesindeki yavaşlamadan ve iklim değişikliği nedeniyle yoğunlaşan doğal afetlerden de etkilenebileceği vurgulandı.

Dünya Bankası’nın raporunda, Güney Asya ekonomisinin çoğunluğunu oluşturan Hindistan’da büyümenin 2023-2024 mali yılında yüzde 6,3 ile güçlü kalmasının beklendiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx