Diyarbakır’da Cumhuriyet’in 100. yılında ‘çelenk’ krizi yaşandı

DİYARBAKIR – CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP Diyarbakır İl Başkanlığı bugün Diyarbakır’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle Anıtpark’taki tören alanına çelenk bırakmak istedi ancak polis engeli ile karşılaştı.

Çelengi kaldırmak isteyen polis ile tartışan Sezgin Tanrıkulu, “Eğer kaldırırsanız kıyamet kopar. Bu çelenk kaldırılmaz, Türkiye’nin hiçbir yerinde kaldırılmaz” dedi.

12 yıl İstanbul milletvekilliği yaptığını söyleyen Tanrıkulu, “İstanbul’da da ayni şeyi yapıyoruz. Kaldırmayın bu çelengi. Buradan çelenk kaldırılmaz, İstanbul’da da Ankara’da da bu şekilde yapıyoruz. Şimdiye kadar CHP yoktu burada, şimdi var, CHP milletvekiliyiz” ifadelerini kullandı.

‘ÇELENK KALDIRILIRSA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

Çelenk krizi ile ilgili konuşan Tanrıkulu, şunları söyledi: “Resmi tören bittikten sonra ve resmi törenin bittiği ilan edildikten sonra Cumhuriyet Halk Partisi il başkanımız, il yöneticilerimiz ile birlikte Atatürk Anıtı’na Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı’nın çelengini koyduk. Ancak itirazla karşılaştık. ‘Çelengi koyamazsınız’ dediler. Biz çelengimizi bıraktık. Bu çelenk burada tören boyunca kalacak, yarın Cumhuriyet Bayramı burada kalacak. Eğer kaldırılırsa, bununla ilgili olarak gerekli girişimlerde bulunacağız, suç duyurusunda bulunacağız. Bunun da bilinmesini isteriz. Cumhuriyet Bayramı’nda, Cumhuriyeti kuran Cumhuriyet Halk Partisi’nin Atatürk Anıtı önünde tören yapmasına, çelenk bırakmasına kimse engel olamaz. Böyle bir usul de Türkiye’nin hiçbir ilinde yok.”

Tanrıkulu ve CHP heyeti çelengi anıta bıraktıktan sonra tören alanından ayrıldı. Heyet alandan ayrıldıktan sonra çelengin kaldırıldığı görüldü. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx