Dezenformasyonla mücadele merkezi ABD’yi yalanladı

İsrail’in Gazze’ye uyguladığı bombardıman ve ablukaya karşı harekete geçen ülkeler ve uluslararası örgütler kuşatma altındaki kente insani yardımları ulaştırmaya çalışıyor. Ancak yardımların sivillere değil direniş örgütlerine gittiğine ilişkin iddialar gündeme geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu İşleri Sözcüsü Samuel Werberg “Gazze’ye giden insani yardımlar Hamas tarafından çalınıyor” iddiasında bulundu.

Al Jazeera Mobasher kanalının moderatörü Ahmed Taha, Samuel Werberg’e, “iddiasını ispatlayacak herhangi bir bilgi veya belgenin olup olmadığını” sormuş, Werberg iddiasını destekleyememiştir.

Gazze’ye giren insani yardımlar, BM kuruluşları tarafından depolanıp dağıtılmaktadır. Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) 23 Ekim’deki açıklaması, Werberg’in iddialarını çürütmektedir.

Gazze’ye giren yardımlar Hamas değil, UNRWA kontrolündedir. Ajansın duyurusunda, gelen 54 yardım tırının Gazze’ye girişte UNRWA ekipleri tarafından teslim alındığı ve diğer BM kuruluşlarıyla iş birliği içinde depolama ve dağıtımının yapıldığı belirtilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx