AB, Apple’ı Sertifikasız USB-C Kablo Kısıtlamaları Konusunda Uyardı

Avrupa Birliği, geçtiğimiz yıl iPhone ve kablolu şarj özelliğine sahip diğer birçok cihazın satılabilmesi için USB-C portu ile donatılmasını zorunlu kılmıştı. Apple’ın bu yasaya uymak için 28 Aralık 2024 tarihine kadar süresi var ancak Lightning’den USB-C’ye geçişin bu yıl çıkacak iPhone 15 modelleriyle gerçekleşmesini bekliyoruz.

Apple, sertifikasız USB-C kabloların şarj hızlarını ve diğer işlevlerini “Made for iPhone” programı kapsamında kısıtlamayı planlıyordu. Die Zeit gazetesinin haberine göre Avrupa Komisyonu Üyesi Thierry Breton, Apple’a bir mektup göndererek USB-C kablolarının işlevselliğinin sınırlandırılmasına izin verilmeyeceği ve yasanın yürürlüğe girdiğinde iPhone’ların AB’de satışının engellenebileceği konusunda şirketi uyardı.

Apple, USB-C bağlantı noktasına sahip iPhone modellerini satışa sunabilmek için kabloların belirli bir standarda uygun olmasını ve bu kabloların sadece sertifikalandırılmış üreticiler tarafından üretilmesini istiyor. Bu nedenle ilerleyen dönemlerde iPhone 15 modellerinde bağlantı noktasına bir kimlik doğrulama çipinin eklenmesini bekliyoruz. Peki siz Apple’ın sertifikasız USB-C kablolara sınırlandırma getirmesini doğru buluyor musunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir