Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias: “Yunanistan, Türkiye ile aksilik içerisinde değil”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülkesinin Türkiye ile terslik içerisinde bulunmadığını söyledi.

Yunanistan’da yayın yapan Star TV‘ye kendisinin ve Başbakan Kiryakos Miçotakis‘in hafta başında ABD‘ye yaptığı ziyarete ait değerlendirmelerde bulunan Dendias, Türkiye’nin ABD’den F-16 satın alma perspektifine ait soruyu “Yunanistan, Türkiye ile zıtlık içerisinde değil. Lakin kolay bir şey söylüyor. Türkiye’nin bu silah sistemlerine sahip olması durumunda Türkiye’nin bu silahları Yunanistan’a karşı kullanmayacağına ait net bir teminat olmalıdır. Yunanistan, kendisine kelam düştüğü kadarıyla, şayet (bu sistemler) belirli bir vakit sonra bizi tehdit edecekse, Türkiye’ye silah sistemlerinin verilmesini ya da mevcut silah sistemlerinin güncellenmesini onaylayamaz” kelamlarıyla cevapladı.

Dendias, Yunanistan’ın, ABD’nin Türkiye’nin düşmanı haline dönüşmesine ya da Türkiye’yi NATO’dan çıkarmasına yönelik bir beklentisi olmadığını belirterek “Biz, ABD’den Memleketler arası Hukuk ve Deniz Hukuku konusunda net bir duruş bekliyoruz” dedi.

Yunanistan’ın, ABD’nin bir olay durumunda müdahale etmesinden çok olayın engellenmesine yönelik tavır sergilemesinden yana olduğunu kaydeden Dendias, ABD’nin Yunanistan’ı bu bahiste anladığını savundu.