Yeşil Bodrum mandalinası yiyecek ve içeceklere tat veriyor

Bitez, Ortakent, Yahşi, Turgutreis ve Yalıkavak mahalleleri başta olmak üzere Bodrum Yarımadası’nın farklı bölgelerindeki tarlalarda uzun vakittir yetiştirilen, kış aylarında bilhassa yurt içi ve yurt dışından hayli talep gören Bodrum mandalinası, yeşil haliyle de bedellendiriliyor.

Yeşil mandalina, ilçedeki kafe ve restoranlarda bilhassa içeceklerin içerisinde kullanılmak üzere çiftçiler tarafından hasat ediliyor.

Bodrumlu turizmci ve mandalina üreticisi Erman Aras, AA muhabirine, yeşil mandalinayı temmuz sonu prestijiyle hasat etmeye başladıklarını söyledi.

Mandalinanın yavaş yavaş sulanmaya başladığını, aromasını da büsbütün aldığını tabir eden Aras, eylül sonuna kadar yeşil mandalina hasadının devam edeceğini bildirdi.

Yeşil mandalinanın yeşil zeytinle de çok uyumlu olduğuna değinen Aras, tıpkı vakitte dondurma, sorbe ve kokteylde de kullanıldığına işaret etti.

“İçeceklere bir dilim koyduğumuzda çok büyük bir ferahlık verir”

Mandalinanın sofralara gelecek boyuta aralık ayında ulaştığına dikkati çeken Aras, “Mandalinanın yeşil formu aslında en hoş, en pahalı kesitidir zira aroması fevkaladedir. Bu aromayı kullanarak esans elde edebiliriz. Tıpkı vakitte bütün içeceklerimizin içerisine bir dilim yeşil mandalinadan koyduğumuzda çok büyük bir ferahlık verir.” dedi.

Turizmin ağır bastığı bu aylarda yeşil mandalinanın her işletmenin kullanması gereken bir eser olduğunu belirten Aras, şöyle konuştu:

“Coğrafi işaretli bu eserimizi bence bütün kuruluşlar içeceklerinin içerisinde kesinlikle birer dilim sunmalılar. Böylece yeşil bahçeler yeşil olarak kalsın, sürdürülebilir turizm olsun. Yoksa bu bahçelerin hepsi yok olup gidecek fakat çiftçilerimizin bu eserlerini kullanırsak o vakit onlarda yaşayabilir duruma gelecekler ve böylelikle Bodrum’da yeşil kalacak. Her yıl mandalinanın yeşil formunu donduruyoruz ve 12 ay boyunca kullanabiliyoruz. Bütün işletmelerimize 12 ay içinde verebiliyoruz onlar da dilim olarak içeceklerinin, kokteyllerinin yahut pastaların içerisinde kullanabiliyor.  Mandalinanın yeşili en kıymetli formudur. Buradan elde edilen esansla başta kolonya olmak üzere birçok kozmetik eser yapılıyor. Bodrum için bu kadar kıymetli bir eseri bence herkesin tanıması ve bütün işletmelerin de bunu kullanması gerekir. Yaklaşık 1-2 ton civarında topluyoruz ve bunları soğuk havada koruma ediyoruz.”Bodrum’daki işletmecilere ve çiftçilere seslenen Aras, “Yeşil formu aslında bir sanayi eseridir. Bu eseri kullanır ve aranan bir eser haline getirirsek o vakit bütün bahçelerin de kurtuluşu olur. Sofralık vakte geldiğinde de eserler ağaçlarda seyreltilmiş olacaktır. O vakit da daha kaliteli eserler kalmış olur ki onun da fiyatı ona nazaran yükselir. Her formda çiftçiyi keyifli eder. O nedenle coğrafik işaretli bu eserimiz çok pahalı.” diye konuştu.

Bodrum Belediyesine ilişkin kimi kafelerde de yeşil mandalina bilhassa meşrubatların içerisinde, Türk kahvesinin yanında ve kahvaltılık zeytinlerin üzerinde servis edilmeye başlandı.

KAYNAK: AA