Windows 11 KB5017390, 22H2 Öncesinde Kullanıma Sunuldu

Windows 11 22H2 güncellemesi büyük olasılıkla Eylül ayının sonlarında kademeli olarak dağıtılmaya başlayacak. Microsoft, büyük sürüme yaklaşırken şimdi Beta ve Sürüm Önizleme Kanalı’ndaki kullanıcılar için KB5017390 toplu güncellemesini yayınladı.

Windows 11 KB5017390 büyük bir güncelleme değil ve işletim sistemine yeni özellikler getirmiyor. Aksine, bu yılın başlarında eklenen özelliklerden biri kaldırılmış görünüyor: Windows 11’in yeni Ayarlar uygulamasını kullanarak birbirine bağımlı uygulamaları kaldırma yeteneği.

Microsoft, daha önce doğrudan Ayarlar’ı kullanarak birbirine bağımlı uygulamaları (Steam’e bağlı oyun ve uygulamalar gibi) kaldırma imkanı sunacaklarını söylemişti. 22H2 ile gelmesi beklenen bu özellik son Insider güncellemesiyle kaldırıldı. Ancak gelecekte özelliğin tekrar sunulmasını bekliyoruz.

KB5017390 ile explorer.exe’nin çökmesine neden olan bir sorun çözüldü. Ayrıca kullanıcıların Dosya Gezgini’nin üst kısmındaki butonları kullanamadığı başka bir sorun da giderilmiş. Microsoft, yinelenen yazdırma kuyruğu oluşturan farklı bir hatayı da tamamen düzeltti.