WhatsApp’la vedalaşacak iPhone modelleri belirli oldu

Çevrim içi iletileşme uygulaması WhatsApp, yeni güncellemeleriyle her geçen gün daha fazla özelliğe kavuşuyor. Lakin uygulamanın güncellenmesi, birebir vakitte eski aygıtlar için takviyenin kesileceğinin de habercisi.

WhatsApp’ın yeni sürümlere kavuşmasıyla bir arada uygulamanın boyutu artıyor. Hem bu hem de güvenlik açısından ötürü WhatsApp, eski işletim sistemleri için dayanağını sonlandırmak zorunda kalıyor. Artık bu kervana iki işletim sistemi daha eklendi.

BU MODELLER İÇİN WHATSAPP DAYANAĞI SONA ERİYOR

WebTekno’da yer alan habere nazaran; WhatsApp, geçen aylarda pek çok eski modeli için takviyesini sonlandırmıştı. Meta’ya ilişkin şirketin bu defa de iOS 10 ve iOS 11 için takviyesi sonlandıracağı ortaya çıktı. WhatsApp ile ilgili sızıntılarıyla tanınan Wabetainfo isimli kaynak, takviyenin kesileceği işletim sistemlerini paylaştığı ekran imajıyla gözler önüne serdi.

Buna nazaran iOS 10 ve iOS 11 işletim sistemindeki iPhone’lar, 24 Ekim 2022 tarihinden itibaren WhatsApp’ı kullanamayacak. Halihazırda bu işletim sistemini kullanan iPhone 5C ve iPhone 5S, belirtilen tarihte artık tanınan iletileşme uygulamasını kullanamayacak.

Fakat iPhone 5S kullanıcıları iPhone 5C kullanıcılarına nazaran şanslı. Çünkü iOS 12 güncellemesi iPhone 5S tarafından desteklendiği için, kullanıcılar bu sürüm sayesinde WhatsApp’ı biraz daha fazladan kullanabilecek.

TARİH VERİLDİ

Wabetainfo tarafından paylaşılan ekran imgesinde, eski iOS işletim sistemi için dayanağın 24 Ekim’de sona ereceği, uygulamayı kullanabilmek için daha yeni bir sürüme muhtaçlık olacağı ibaresi yer alıyor.

2012 yılında piyasaya sürülen iPhone 5 serisine baktığımızda, iOS dayanağı çokta sona erdi. iOS 12 işletim sistemini alamayan modeller, bu durumdan ötürü 24 Ekim’de WhatsApp’a veda edecek. Şayet bu aygıtlarda WhatsApp’ı kullanmak isterseniz de, daha yeni bir iPhone’a geçmeniz gerekecek. Natürel bu, iOS 12 yüklü iPhone 5S kullanıcıları için geçerli değil.

iOS güncellemesi yapılmazsa WhatsApp dayanağı kesilecek iPhone modelleri;

  • iPhone 5S (güncelleme gerekli)
  • iPhone 5C
  • iPhone6 (güncelleme gerekli)
  • iPhone 6S (güncelleme gerekli)