WhatsApp’ın masaüstüne güncelleme: Çevrimdışı da kullanılacak

WhatsApp’ın Windows ve Mac sürümleri uzun müddettir bulunsa da, bu uygulamalar direkt işletim sistemi için yazılmamıştı. Bugün itibariyle WhatsApp PC sürümü güncellendi. Web tabanlı Electron teknolojisini kullanan eski uygulamanın yerini, çok daha performanslı halde çalışan ve lokal Windows teknolojileri kullanılarak yine yazılan uygulama aldı.

shiftdelete.com’un haberine nazaran, WhatsApp masaüstü uygulaması işletim sistemi üzerinde native (yerel) olarak çalıştığı için evvelki sürüme kıyasla çok daha muteber ve süratli bir yapıda. Kullanıcıların telefonları çevrimdışıyken bildiri gönderip alabilmesi mümkün hale gelirken, arayüz artık daha pak bir yapıda karşımıza çıkıyor.

WhatsApp’ın macOS uygulaması da yakında bir güncelleme alacak. Test süreci devam eden yeni uygulamanın temelinde, iOS uygulamalarını basitçe macOS’a getirmeyi sağlayan Catalyst teknolojisi bulunuyor. Böylelikle web teknolojileri yerine sistemin lokal API’leri kullanılıyor. Bu sayede WhatsApp macOS uygulaması daha süratli çalışırken, daha az güç tüketiyor. Windows sürümünde olduğu üzere çevrimdışı haldeyken ileti gönderip almaya müsaade veriyor. Mac sürümünün ne vakit yayınlanacağı bilinmezliğini korurken, Windows sürümü Microsoft Store‘dan indirilebiliyor. (HABER MERKEZİ)