Ulusal Eğitim Bakanlığı çocukların gittiği kursların kapısına kilit vurdu

Ulusal Eğitim Bakanlığı, geçen yıl temmuz ayında Cumhurbaşkanlığı’nın talebi üzerine devlet okullarına ilişkin spor salonlarının ve açık yerlerin kiralanmasını yasakladı. Bakanlıktan okullara iletilen kararın akabinde, küçük kulüplerin ve spor okullarının faaliyetleri duruldu. Başta basketbol, voleybol ve hentbol üzere spor kollarında olmak üzere pek çok kulüp, kiraladıkları okul salonlarında sportmen yetiştirmeyi bırakmak zorunda kaldı. Basketbol Okulları Birliği Derneği, geçen yıl kararın iptali için Danıştay’ta başvurdu, fakat ortadan geçen sekiz ayda dava şimdi görülmedi.

Bodrum’da yaşayan basketbol antrenörü Cem Beyenal, “Bu düzenlemenin en büyük ziyanı salon sporu yapan kulüplere oldu. Türkiye çapında çocukları sporla yetiştiren, âlâ bireyler haline getiren kulüpler salonsuz kaldı. Bu kulüplerin lisanslı atlet çıkarma oranı düştü. Gelir düzeyi düşük olan ailelerin çocuklarının spora erişimi zorlaştı” dedi.

“ENGEL ÇIKARMAYIN”

İstanbul’da yüzlerce basketbolcu yetiştiren, Vefa Spor Basketbol Baş Antrenörü Mehmet Hanefi Yılmaz ise “Bu Türk sporunun meselesidir. Bir an evvel yetkililerin elini taşın altına koyması lazım. Anadolu’da pek çok kulüp, kiraladıkları okul salonlarında atlet yetiştirirken, bu kararın alınması külfet yarattı. Salonlar boşaldı, çocuklar spordan uzaklaştı. Atatürk’ün izinde zeki, çevik ve ahlaklı atletler yetiştirmek için yetkililerin dayanak olmasını, hiç olmazsa pürüz çıkarmamasını bekliyoruz” sözlerini kullandı.

“BU YANLIŞTAN DÖNÜN”

Spor muharriri Suavi Yardımoğlu, düzenlemenin “spora vurulan bir darbe” olduğunu söyledi. Türkiye’deki spor kulüplerinin yüzde 80’inin geçen yıla kadar okul salonlarında faaliyetlerini sürdürdüğünü lisana getiren Yardımoğlu, “Düzenlemeyle bir arada binlerce atlet, hakem, antrenör ve spor yöneticisi yetiştirilen bu verimli tarla kurudu gitti. Örneğin İzmir’de Göztepe ve Altay’ın bile kendine ilişkin özel salonları olmadığını göz önüne alırsak, orta ve küçük ölçekli kulüplerin salon sahibi olmaları olanaksız. Bunun manası, okul spor salonlarından yararlanan on binlerce atlet çocuğu sokağa atmaktan, ziyanlı alışkanlıkların kucağına bırakmaktan öbür bir şey değil. Bir an evvel bu yanlıştan geri dönülmeli” diye konuştu.