Uçuşlar dijital takipte

Dünyanın en büyük uçuş takip sitelerinden biri olan Flightradar24, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Malezya’dan Tayvan’ın başşehri Taipei’ye yedi saatlik uçuşu bir rekora şahit oldu.

Uçusun bir kısmı dünya genelinde 2,92 milyon kişi tarafından takip edilirken, iniş anlarında ise takip sayısının 708 bin olduğu açıklandı. Flightradar24’ün bağlantı lideri Ian Petchenik, sitenin Pelosi’nin uçuşu sırasında gibisi görülmemiş bir ilgi gördüğünü söz ederken bunun gerisindeki motivasyonu ise “Tarihe gerçek vakitli olarak şahitlik ediyorsunuz” kelamlarıyla lisana getirdi.

Transfer döneminde yoğun

Site trafiğinde artışa neden durumların sadece global siyaset gelişmeleri olmadığını belirten Petchenik, bilhassa yaz aylarında futbol transfer dönemi müddetince kadrolarına transfer olan futbolcuların uçuşlarının da ilgiyle takip edildiğini vurguladı. Öte yandan 2021’in ocak ayında Fenerbahçe’ye transfer olan dünyaca ünlü futbolcu Mesut Özil’i, Londra’dan İstanbul’a getiren uçak, 312 binden fazla kişi tarafından canlı olarak takip edilmişti.