Türkiye’yi kara para cenneti yapacaklar

Varlık affı bu sefer vergi sopasıyla geldi. Yurt dışındaki altınını, dövizini erken getirenden az, geç getirenden çok vergi alınacak. 1 yıl bankada tutandan ise vergi alınmayacak.

Paraya her sıkıştığında varlık barışı düzenlemesi çıkaran iktidar, artık de seçim öncesi kaynak yaratmak için ‘acil’ varlık affı getirdi. Affın mühleti, olağan seçim tarihi olan önümüzdeki yılın haziran ayında sona erecek. Yurt dışındaki para, altın, döviz, menkul değer ve gibisi varlıkların bir an evvel Türkiye’ye getirilmesini sağlamak için evvelki varlık barışı düzenlemelerinden farklı olarak bu sefer vergi yükü ve vergi kontrolü de eklendi.  Parasını erken getirip 1 yıl bankada tutanlar vergi ödemeyecek. CHP milletvekili Abdüllatif Şener, “Ülkeyi mafya devletine çeviriyorsunuz. Kaşla göz ortasında Türkiye’yi kara para aklama merkezi yapacak kanun çıkarıp, memleketi felakete sokuyorsunuz” dedi.

ÖNERGE İLE EKLENDİ

Eski varlık barışı 30 Haziran 2022 prestijiyle sona erdi. Yeni varlık barışı ise TBMM Genel Heyeti’nde görüşülen torba yasaya önergeyle eklendi. Yeni afta, evvelkilerden farklı olarak yüzde 3’e kadar vergi, yüzde 4’lük tapu harcına muafiyet var. Ayrıyeten mükellef olmayanlar da aftan yararlanabilecek. Yurt dışı varlığını 30 Eylül’e kadar bildirenlerden yüzde 1, 1 Ekim-31 Aralık ortasında bildirenlerden yüzde 2, 1 Ocak-31 Mart 2023’e kadar bildirenlerden yüzde 3 vergi alınacak. Varlığını 1 yıl bankada tutanlara ödediği vergi iade edilecek. Beyan edilen varlık 3 ay içinde yurda getirilecek.

Mafya devleti uyarısı

CHP milletvekili Abdüllatif Şener, iktidarın 2009’dan beri daima kara para akladığını savundu ve “Bu af önergesi üzerine gerginlik yaşamayan varsa gaflet, delalet ve hıyanet içindedir. Konusu cürüm olan parayı, kaçakçılığı, uyuşturucu ticaretini, beyaz bayan ticaretini, teröre dayalı karları hepsini aklayan kanun unsurunu buraya getiriyorsunuz. Ülkeyi kara para aklama merkezine, devleti mafya devletine çeviriyorsunuz” dedi.