Türkiye ile Pakistan ortasında 7 mutabakat imzalandı

Türkiye ile Pakistan ortasında 7 muahede imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Şerif’in başkanlığındaki baş başa ve heyetler ortası görüşmelerin akabinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde iki ülke ortasındaki mutabakatların imza merasimine geçildi.

Buna nazaran, “Türkiye Cumhuriyeti Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Naya Pakistan Konut ve Geliştirme Yetkili Makamı (NAPDHA) Ortasında Konut Alanında İşbirliği Yapılmasına Dair Mutabakat Zaptı” Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari tarafından imzalandı.

“Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Pakistan İslam Cumhuriyeti İktisat Bakanlığı Ortasında Teknik İşbirliği Protokolü” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Pakistan İslam Cumhuriyeti Ekonomik İşler Bakanlığı Ortasında Borç İdaresi Alanında İşbirliği Yapılmasına Ait Protokol” ise Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Pakistan Dışişleri Bakanı Zerdari tarafından imza altına alındı.

İki ülke ortasındaki “İkili Ticaret ve Ekonomik Bağların Geliştirilmesi Hakkında Mutabakat Metni”ne Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Pakistan Federal Ticaret Bakanı Syed Naveed Qamar imza koydu.

“Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Pakistan İslam Cumhuriyeti İrtibat Bakanlığı Ortasında Karayolu Mühendisliği Alanında Teknik İşbirliği Mutabakat Zaptı” Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Pakistan Dışişleri Bakanı Zerdari tarafından imzalandı.

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Kamu Özel İşbirliği Kurumu Otoritesi Ortasında Mutabakat Zaptı” ve iki ülke hükümetleri ortasındaki “Bilgi Paylaşımı Programı Çerçeve Anlaşması” ise Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri İbrahim Şenel ile Pakistan Dışişleri Bakanı Zerdari tarafından imza altına alındı.