TCMB Faiz Kararını Bekleyen Piyasalarda Görünüm Pozitif!

Yeni ekonomi yönetiminin liderliğindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün saat 14.00’te faiz kararını açıklayacak. TCMB’nin yeni kadrosunda Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Hatice Karahan gibi isimler bulunuyor ve bu toplantı, eski TCMB PPK kurulu üyelerinin olmadığı ilk toplantı olma özelliği taşıyor. Piyasalar, toplantı sonrası verilecek mesajlarda rasyonelliğe vurgu yapılmasını bekliyor.

Uzmanların tahmini, TCMB’nin politika faizini yüzde 17,50’den yüzde 20’ye çekebileceği yönünde. Özellikle TCMB’nin kur korumalı mevduat hesaplarını azaltma adımının ardından, faiz kararının metnindeki mesajlar büyük bir önem kazandı. Eğer beklenmedik bir karar çıkarsa, piyasalarda dalgalanmaların yaşanabileceği öngörülüyor.

Borsa İstanbul, Cuma gününden beri dalgalı bir seyir izliyor. Bugüne yüzde 0,61 artışla 7648 puanla başlayan BIST 100 endeksi, saat 10:30 itibarıyla yüzde 1,24 primle 7.697 puanda bulunuyor. Bankacılık endeksi de açılışta yüzde 0,69 artış gösterdi ve saat 10:30 itibarıyla yüzde 2,08 yükselişle 6.966 puanda bulunuyor.

Son günlerde dalgalı bir seyir izlemesine rağmen, özellikle halka arzlar konusundaki başarısıyla Borsa İstanbul, yabancı basının da dikkatini çekmeyi başardı. Son verilere göre, halka arzlara gösterilen ilgi bakımından Borsa İstanbul, Avrupa’nın önde gelen borsalarını geride bırakmış durumda

Dolar/TL kuru ise yatay bir seyir izliyor. Uluslararası piyasalarda 27,2725 TL’ye kadar çıkan dolar, saat 10:30 itibarıyla yüzde 0,10 artarak 27,2196 TL’de işlem görüyor. Aynı dakikalarda, gram altının fiyatı yüzde 0,40 artışla 1681,11 TL’den alıcı buluyor. Bu yükselişte, dolar/TL’deki istikrarlı seyrin yanı sıra ons altındaki değer kazancının etkisi büyük. Ons altın, 1922 dolara tırmanarak son 2 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Özellikle piyasaların Federal Reserve’in faiz politikasıyla ilgili mesajlarını Jackson Hole toplantısı öncesi takip etmesi, altın fiyatlarını destekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx