Steve Kerr’den tarihi konuşma: Buraya gelip taziyede bulunmaktan yoruldum, yeter!

NBA’de Batı Konferansı Final Serisi üçüncü maçında Golden State Warriors, Dallas Mavericks ile karşılaştı. Lakin Warriors koçu Steve Kerr maç öncesi basın toplantısında basketbol konuşmadı.

ABD’nin Teksas eyaletinde bir ilkokula düzenlenen silahlı taarruzda 19’u öğrenci 21 kişi hayatını kaybetti. Birebir kasabada yaşayan bir lise öğrencisi olduğu ortaya çıkan saldırgan da polisle girdiği çatışmada öldürüldü.

Steve Kerr basın toplantısında duygusal anlar yaşarken vakit zaman elini masaya vurarak yansısını gösterdi.

Kerr’in açıklamaları şu formda:

“Basketbolla ilgili rastgele bir sorunun değeri yok… Buraya 400 mil uzaklıkta çocuklar ve bir öğretmen öldürüldü. Son 10 gün içinde Buffalo’da bir süpermarkette siyahi ve yaşlı beşerler katledildi. Güney Kaliforniya’da kiliseye giden Asyalılar öldürüldü… Ne vakit bir şeyler yapacağız? Yoruldum… Buraya gelip oradaki perişan olmuş ailelere taziye dilemekten çok yoruldum! Her hafta yaptığımız şey bu! Bıktım… Bu gece bu maçı oynayacağız. Lakin buradaki herkesin, beni dinleyen herkesin kendi çocuğunu, torununu, annesini, babasını ya da kardeşini düşünmesini istiyorum. Bugün başınıza bu türlü bir şey gelse ne hissederdiniz? Bununla yaşayamayız. Burada oturup, olanları okuyup ‘Bir dakikalık hürmet duruşunda bulunalım’ diyemeyiz! Dubs’a git, Mavs’e git, maç oyna… Yapacağımız şey bu! Gidip basketbol maçı oynayacağız”