Silivri yoğurdu coğrafik işaret tescil evrakı aldı

Silivri yoğurdu kendisine has kıvamı ve lezzeti ile uzun yıllardın ilçenin ismi ile özdeşleşen bir eser. İlçenin lokantalarında menüye dahil olan ve salatanın üzere sipariş edilen bu tat artık hak ettiği tescile kavuştu.

Adına bu yıl 60’sı düzenlenen Silivri yoğurdu şenliğinde, Silivri yoğurdu Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek coğrafik işaret dokümanı aldı.

Silivri yoğurdunun coğrafik işaret evrakı TPE yetkilisi tarafından Silivri Belediye Lideri Volkan Yılmaz’a takdim edildi.

“Coğrafi işaretlemesi alındı”

İHA’nın haberine nazaran, Silivri yoğurdunun coğrafik işaretlemesinin alındığını lisana getiren Yılmaz, “Bütün yerleşim yerleri kentler kültürleriyle tarihleriyle lezzetleri ile övünür. Literatürlere geçebilmek için çeşitli kalite onaylarını almak için var gücüyle çalışırlar. Mesela, Gaziantep kentinin tam 200 tane eserinin coğrafik işaret dokümanı var. Pekala Silivri’nin tabiatı kültürü yemekleri folklorla, tahminen de Türkiye’nin en müstesna olan ilçesi olan Silivri’nin bir coğrafik işaretli eseri var mıydı? Yoktu.


Marka tescili yapıldı, coğrafik işaretlemesi alındı

İşte biz de buradan yola çıktık, 60’ıncısını düzenlediğimiz klasik Yoğurt şenliğinde Silivri’nin artık bir coğrafik işareti var, o da Silivri Yoğurdu, marka tescili yapıldı, coğrafik işaretlemesi alındı. Silivri Yoğurdu artık bundan sonra literatürlere girdi. Güzel uğurlu olsun.” dedi.