Sıla Şentürk’ün katil zanlısının yargılanmasına başlandı

Giresun’da Sıla Şentürk’ün katilinin yargılanmasına başlandı.

Giresun 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın birinci duruşmasına, sanık Hüseyin Can Gökçek tutuklu bulunduğu Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Ses ve İmaj Bilişim Sistemi üzerinden katıldı.

Sıla Şentürk’ün annesi Asiye ve babası Bekir Şentürk’ün de hazır bulunduğu duruşmada, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının iştirak talebi mahkeme heyetince kabul edildi.

Sanık Hüseyin Can Gökçek, sözünde, olay günü birlikte kaçmak için anlaştıkları Sıla Şentürk’ün konutuna gittiğini, kıskançlık nedeniyle ortalarında tartışma çıktığını argüman ederek, cinayeti işlediğini kabul etti.

“UÇAKTA BIÇAK MASRAF Mİ?”

Mahkeme liderinin iddianamede geçen “sanığın hareketi öncesinde ‘Uçakta bıçak masraf mi?’ formunda internetten arama yaptığı” bilgisine yönelik sorusuna sanık Gökçek, bıçaklara merakı ve ilgisinin olduğunu, yurt dışındaki farklı sitelerde bu nedenle aramalar yaptığını öne sürdü.

Baba Bekir Şentürk, sanıktan şikayetçi olduğunu ve cezalandırılmasını istediğini söyledi.

Anne Asiye Şentürk de kızını sanıktan kurtarmaya çalıştığını lisana getirerek, “Sanığın tüm anlattıkları palavradır. Daima bizi suçlamaktadır. Çocuğumu ondan kurtarmaya çalışıyordum. Evlendirme üzere bir niyetimiz yoktu. Şikayetçiyim, cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

Duruşmada şahitlerin da tabirlerine başvuruldu.

Tanıklardan babaanne Hatice Şentürk, olay günü konutta olduğunu vurgulayarak, “Eve nasıl girdiğini görmedim. ‘Babaanne’ diye ses duydum. Üste çıktım yerde yatıyordu. ‘Ne yaptın?’ dedim. O da ‘torunun kelamını tutmadı’ dedi. Daha sonra dışarı çıkıp yardım istedim” diye konuştu.

Sıla Şentürk’ün ailesi ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatları, sanığın en ağır cezayı almaları tarafındaki taleplerini iletti.

Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için 29 Kasım’a ertelendi.

İDDİANEME

Giresun Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanık Gökçek’in sözleri ile Giresun İsimli Tıp Şube Müdürlüğü ve Trabzon İsimli Tıp Küme Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesinin otopsi raporlarına yer veriliyor.

Sanık için Samsun Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Hastanesince verilen “akıl sıhhati tam” raporunun da yer aldığı iddianamede, Gökçek hakkında “tasarlayarak ve canavarca hisle çocuğu taammüden öldürme” kabahatinden ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus cezası talep ediliyor.

İddianamede, sanığın hareketi öncesinde “Uçakta bıçak sarfiyat mi” biçiminde internetten arama yaptığının belirlendiği kaydediliyor.

Sanığın, cinayet öncesi ve sonrası işlemiş olduğu kabahati gizlemeye dönük hareketlerine işaret edilen iddianamede, daima araç değiştiren sanığın, kamera ve gibisi kayıt aygıtlarının imaj almasından kaçındığı belirtiliyor.

NE OLMUŞTU?

Ankara’dan Giresun’a gelerek, ailesiyle yaşadığı Yalı Mahallesi’ndeki konutunda Sıla Şentürk’ü 16 Şubat’ta bıçaklayarak öldüren Hüseyin Can Gökçek, Ordu-Giresun Havalimanı yakınlarında yakalanmıştı.

Hüseyin Can Gökçek, mağdura yönelik “cinsel istismar ve kişiyi hürriyetinden mahrum bırakmak” suçlamasıyla bir davadan daha yargılanıyor.