Şentop: Tek Millet İki Devlet bir soyut slogandan ibaret değil

TBMM Lideri Mustafa Şentop, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Azerbaycan’ın başşehri Bakü’de Azerbaycan Ulusal Meclis Lideri Sahibe Gafarova ile bir ortaya geldi.

Azerbaycan’ın başşehri Bakü’de düzenlenecek olan Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (EİTPA) 3. Genel Konferansı’na katılmak üzere Azerbaycan’ın başşehri Bakü’ye gelen TBMM Lideri Mustafa Şentop temaslarına başladı.

Şentop, Azerbaycan temasları çerçevesinde Azerbaycan Ulusal Meclis Lideri Sahibe Gafarova ile görüşme gerçekleştirdi.

Azerbaycan’da olmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getiren Şentop, “Azerbaycan Ulusal Meclisi’nin kıymetli Lideri, bugün Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi Toplantısı için Bakü’ye geldik. Çok teşekkür ediyorum. Burasını biz de elbet konutumuz üzere hissediyoruz. Türkiye’nin rastgele bir yerine gittiğimizde birebir hisleri Bakü’ye geldiğimizde de yaşıyoruz” dedi.

“TEK MİLLET İKİ DEVLET BİR SOYUT SLOGANDAN İBARET DEĞİL”

Türkiye-Azerbaycan ortasındaki ilgilerin dünyada örneğinin olmadığı vurgulayan Şentop, şunları söyledi;

*Tek Millet İki Devlet bir soyut slogandan ibaret değil. Bu bizim iki ülke ortasındaki bağların de somut olarak ortaya çıkarttığı bir temel prensibimiz. İki gün evvel Rize-Artvin Havalimanı açılışında değerli Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev Türkiye’deydi.

*Cumhurbaşkanımız da sık sık ziyaret ediyor, ben de birebir halde. Milletlerarası platformlarda da sürekli beraberiz. İnşallah bu ziyaret vesilesiyle de bağlantılarımız daha da geliştirecek görüşmeler yapacağız.

*Parlamentolarımız ortasındaki ilgiler de çok güçlü hatta bunları komşu diğer ülkeleri de dahil ederek geliştirmeye çalışıyoruz. Yakın vakitte dış bağlantıları kurullarımız, Gürcistan Dış İlgileri de dahil olmak üzere yapacakları üçlü toplantılar, en kısa vakitte da biz yeniden Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan toplantılarımızı inşallah gerçekleştiririz.

*Böylece bağlarımız yalnızca iki ülke ortasındaki bağdan ibaret kalmayıp; bölge barışına, istikrarına büyük katkılar sunan bir mahiyet kazanacaktır. İHA