Sedat Peker’in ‘Saray’a uzanan rüşvet ağı’ tezlerinin akabinde savcılık harekete geçti: Sineren açıklama yaptı

Organize cürüm örgütü kurduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı bulunan ve şu an Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yaşayan Sedat Peker’in kendisiyle irtibatlı ‘Deli Çavuş’ isimli Twitter hesabından kimi AKP’li isimler ve Saray’daki bürokratlara dair rüşvet ve yolsuzluk ağıyla ilgili WhatsApp yazışmalarını açıkladı. 

Söz konusu rüşvet pazarlıklarının yazışmalarına dair görselleri paylaşan Peker, Bank Asya’nın 16 yıl yöneticiliğini yapan eski SPK Lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği Deniz Meclisi üyesi Salih Orakcı’nın yolsuzluk ağını anlattı. Peker, SPK Lideri’nin AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun, Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren’den sıkıntılarının tahlili için “12 milyon TL rüşvet istediğini” tez etti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Sineren ve Peker’in tezlerinin akabinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, harekete geçi. Başsavcılık, SPK’nın yaptığı hata duyurusunu kıymetlendirerek soruşturma başlattı.

Başsavcılıkça yapılan açıklamada, “Bir ulusal televizyon kanalında yer alan argümanlara yönelik olarak SPK başkanlığı tarafından verilen ihbar dilekçesi üzerine  maddi gerçeğin tüm taraflarıyla ortaya çıkarılması emeliyle soruşturmaya başlanılmış olup televizyon kanalında  bilgi paylaşan M.T.S. dahil olmak üzere tüm taraflarla ilgili araştırma yapılması için gerekli  talimatlar verilmiştir” sözleri kullanıldı. Mine Tozlu Sineren’in tabire çağrılarak elindeki bilgi ve evraklara nazaran soruşturma yapılacağı öğrenildi.

SİNEREN’DEN AÇIKLAMA

Soruşturmanın ardından TELE 1’e konuşan Mine Tozlu Sineren şu tabirleri kullandı:

“Ben daha evvel şikayetlerde bulundum. Bütün savları araştırmak için Başsavcılık tarafından talimat verildi. Benim zati CİMER’e yaptığım kabahat duyuruları var. SPK’nın da var. Benimle başlamadı bu soruşturma, açıklamalardan sonra başladı. Daha evvel başlaması gerekiyordu, geç kalındı.”