Rus petrolünün bâtın ortakları

24 Şubat’ta başlayan Rusya’nın Ukrayna topraklarını gaye alan saldırısı sonrasında, Batılı ülkeler Moskova’ya yönelik ekonomik ve finansal yaptırım kararları almıştı. Başta ABD ve İngiltere, başka ülkeleri de yaptırımlara katılmaya zorlayan ve tehdide varan teşebbüslerde bulunduğu da biliniyor. Lakin dün yayınlanan ortak bir araştırma kümesi raporu, ABD ve İngiltere merkezli pek çok yatırım fonunun, savaşta Rusya’nın en büyük dayanağı olan petrol bölümüne milyarlarca dolar yatırım yaptığı ortaya çıktı.

Guardian gazetesinde yayınlanan habere nazaran, Leave it in the Ground Initiative (Lingo) isimli araştırma kümesinin oluşturduğu data setinde, ortalarında JPMorgan Chase ve HSBC üzere dev yatırım bankalarının bulunduğu 400 yabancı finans kurumu yer aldı.

400 FİNANS KURUMU

Lingo’nun araştırmasında kelam konusu 400 finans kurumunun birçoklarının batılı şirketlerden oluştuğu ve Gazprom, Novatek, Lukoil, Rosneft ve Tatneft üzere fosil yakıt (petrol ve doğal gaz) kesiminde faaliyet gösteren Rus güç devlerine 130 milyar dolarlık yatırım yaptığı görüldü. Bu yatırımların 54 milyar dolarının yatırım, 84 milyar dolarının ise kredi formunda olduğu belirtildi.

YARISI AMERİKA MERKEZLİ

Rus petrol şirketlerini fonlayan finans kurumlarının yarısına yakınının ise Amerika merkezli olduğu belirlendi. 154 Amerikalı kurumun 23,6 milyar dolar yatırım yaptığı ve bunlar ortasında 10 milyar dolarlık ölçü ile JPMorgan Chase’in başı çektiği kaydedildi. İngiltere’nin de başta HSBC olmak üzere 32 finans kurumu ve 2,5 milyar dolar yatırım ile listede üçüncü sırada olduğu kaydedildi. Listede, Japonya, Norveç, İsviçre, Hollanda ve İtalya’dan onlarca kurumun kıymetli ölçüde yatırımları olduğu da belirlendi.

BEKLE-GÖR POZİSYONUNDALAR

Batılı ülkelerin iki yüzlü siyasetini ortaya koyan Lingo yetkilileri, listede bulunan birtakım şirketlerin Rus petrolüne yatırımı azaltmış olabileceğini lakin birden fazla finans kurumunun bekle-gör konumuna geçtiğine işaret etti. Ayrıyeten bilgi bankasında Rusya’da faaliyet gösteren Batılı güç şirketlerinin dahil olmadığına da dikkati çektiler.