Putin’in seferberlik daveti, İngiliz kanalında yorumlandı

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kısmi seferberlik daveti, İngiltere’de yankılandı.

Sky televizyonunun canlı yayınında, Rus ordusunun Ukrayna savaşında içinde bulunduğu durum ve 300 bin askerin orduya çağrılması üzerinde duruldu.

İngiliz kumandan: Rus ordusu üzücü halde hırpalandı

Emekli Tümgeneral Sean Bell, harita önünde yaptığı tahlilde, Moskova’nın açıklanandan daha fazla asker toplayabileceğini vurguladı.

Bell, “Rus ordusu üzücü halde hırpalandı. Çok makûs durumdalar. Umutsuzca daha fazla beşere muhtaçlık duyuyorlar.” dedi.

“Putin, güç gösterisi için fırsat olarak kullanıyor”

Bu yüzden kısmi seferberlik seçeneğine başvurulduğunu söyleyen Bell, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun toplanmak üzere olmasının, Moskova’nın zamanlaması açısından “akıllıca” olduğunu anlattı.

Bell, “Putin, bunu her vakit askeri güç gösterisi için fırsat olarak kullanıyor.” sözünü kullandı.

300 bin asker kararını yorumladı

Rus ordusunun, Ukrayna ataklarını yaklaşık 190 bin askerle gerçekleştirdiğini lisana getiren Bell, “44 milyonluk bir ülkeyi işgal etmek için askeri açıdan yetersiz. Savunma Bakanı Şoygu, 300 bin asker açıklaması yaptı. Sistemli ordudan yaklaşık 20 bin fazla. Anlamsız bir sayı değil.” diye konuştu.

Eski İngiliz asker, Rusya’nın, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana birinci sefer seferber olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“2 milyona kadar yedek askeri çağırabilirler”

“300 bin, büyük sayı üzere görünüyor ancak gerçekte Rusya son 5 yılda orduda vazife yapmış 2 milyona kadar yedek askeri çağırabilir.

Daha ileri giderseniz, rastgele bir vakitte orduda misyon yapan 25 milyon Rus’a ulaşırsınız.”