Putin’den Finlandiya açıklaması: Büyük kusur olur

Rusya başkanı Putin, Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının ikili alakaları olumsuz etkileyeceğini tabir etti.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının “büyük hata” olacağını söyledi.

RIA haber ajansı, Putin’in Finlandiyalı mevkidaşı Sauli Niinisto’yla telefonda görüştüğünü aktardı. Kremlin’den yapılan açıklamaya nazaran Rusya önderi Niinisto’ya Finlandiya’nın tarafsız statüsünden vazgeçerek NATO’ya katılmasının yanılgı olacağını belirtti.

Rusya’nın Finlandiya’ya hiçbir tehdit oluşturmadığını kaydeden Putin, Finlandiya’nın dış siyasette değişime gitmesinin ikili alakaları olumsuz etkileyeceğini tabir etti.

Finlandiya Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran ise Sauli Niinistö, görüşmede Putin’e 2021’in sonlarında Rusya’nın ülkelerin NATO’ya katılmasını önlemeyi amaçlayan taleplerinin ve Şubat ayında Ukrayna’ya taarruz başlatmasının Finlandiya’nın güvenlik ortamını temelden değiştirdiğini söyledi. Görüşmede Niinistö, Finlandiya’nın önümüzdeki birkaç gün içinde NATO üyeliğine başvurmaya karar verdiğini belirtti.

Önderler ayrıyeten Ukrayna’daki durumu da görüştü. Açıklamaya nazaran Putin, Kiev idaresi diyalogla ilgilenmediği için Ukrayna ile müzakerelerin askıya alındığını söyledi. Görüşmenin Finlandiya’nın talebi üzerine yapıldığı kaydedildi.

Rusya ile 1.300 km uzunluğunda kara hududu olan Finlandiya, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesinden bu yana NATO ile işbirliğini kademeli olarak artırdı.