Prof. Dr. Dimitrios Triantaphyllou: Doğu Akdeniz’de işbirliği yapılabilir

Yunanistan ve Türkiye ortasında süren Ege ve Doğu Akdeniz tansiyonu sürüyor. İki ülke ortasında bozulan alakaları Kadir Has Üniversitesi Milletlerarası Münasebetler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi Yöneticisi Prof. Dr. Dimitrios Triantaphyllou, Cumhuriyet’e kıymetlendirdi.

Triantaphyllou, Ege tansiyonunun, genel olarak Türkiye ve Batı, bilhassa ABD ortasındaki alakaları meseleseliyle ilgili olduğunu belirtti. “Ankara, NATO’nun güneydoğu kanadında vazgeçilmez bir güç olarak Washington ile stratejik bağlantısının günümüze kadar gelişen bir münasebet olduğunu düşünüyor. ABD idaresinin, Erdoğan iktidarına duyduğu güvensizliğin büyümesiyle Ege’deki stratejik varlığını Yunanistan’da bulunan askeri ögelerini artırarak yine gözden geçiriyor” diyen Triantaphyllou ayrıyeten, Miçotakis’in Washington ziyaretinin ABD’nin bölgedeki stratejik yine konumlanmasını hızlandırdığı da ekledi. Triantaphyllou, “Ankara ve Batı bağlantısındaki temel sorunun, Erdoğan’ın kendi gündemini ABD ve Avrupa’da kabul ettirememesi” yorumunda bulundu.Prof. Dr. Dimitrios Triantaphyllou: Doğu Akdeniz’de işbirliği yapılabilir

“İKİ YOLDA UZLAŞILDI”

Türkiye’nin 2020’de sığınmacıların Yunanistan’dan Avrupa Birliği’ne geçmesi için hudutlarını açması, “Yunan kamuoyunda ‘Sınırlara saldırı’ kanısı yarattı” değerlendirmesini yaptı. Triantaphyllou, “böylesi bir maceranın ekonomik maliyetlerine” rağmen siyasi partilerin, ordunun caydırcılığını artırması için fikir birliğinde olduğunu vurguladı. Triantaphyllou, şu sözleri kullandı: “Bu, iki yol üzerinde uzlaşma manasına geldi: Askeri caydırıcılık ve taraflar ortasında itimat inşa etmek için Türkiye ile diyaloğu sürdürme niyeti.”

İlişkilerin gelişmesi için iki tarafın da istekli olmadığını belirten Triantaphyllou, “Sırf ‘diyalog kurmak’ için diyalog kurmak sürdürülebilir değil, statükonun korunması bugüne kadar hem Atina hem de Ankara’nın önceliği üzere görünüyor” dedi.

Öte yandan, “İklim krizi üzere ortak zorluklarla başa çıkabilmek için yeni odaklara muhtaçlığımız var” diyen Triantaphyllou, yeni perspektiflerle güç, ticaret işbirlikleri için Doğu Akdeniz’de bölgesel bir ekonomik işbirliği tertibi kurulabileceği örneğini verdi. “Hem Yunanistan hem de Türkiye yalnızca tansiyonların azaltılmasında kazanılmış bir çıkara sahip olmakla kalmayıp, birebir vakitte ortak komşuluklarında yeni bir paradigma yaratma ve liderlik etme kapasitesine sahip olduklarından, yeni fikirleri düşünmek ve teşvik etmek için çok fazla potansiyel var” diye konuştu.