Patates Kabuklarını Çöpe Atmak Yerine Bunları Deneyin! İşte Patates Kabuklarını Kıymetlendirmek İçin Teknikler

Mutfakların vazgeçilmez lezzeti olan Patates, milyonlarca kişinin severek tükettiği besinler ortasında yer alıyor. Birbirinden lezzetli pişirme seçenekleri ile tüketilen bu besinin kabuklarını genel olarak herkes çöpe atar. Ancak patates kabuğundan kurtulmak yerine birçok alanda kullanmak mümkün. Bunun için birkaç pratik usulü haberimizde paylaşacağız. İşte, patates kabuğunu kıymetlendirmek için merak edilen o usuller hakkında ayrıntılar.

SAÇINIZDA BULUNAN BEYAZLARI KAPATABİLİRSİNİZ.

Patates kabuklarına klorsuz su ekleyin ve 25 dakika kaynatın. Akabinde bu suyu süzün ve boş bir şişeye aktarın. Her duştan sonra saçınıza patates suyunu uygulayın. Uygulamadan sonra saçınızı durulamayın.

HIZLICA YANIKLARI İYİLEŞTİREBİLİR

Patates kabuklarını, yanık olan bölgenin üzerine yerleştirerek tedavi edebilirsiniz.

Patates yetiştirebilirsiniz.

Patates kabuklarını toprağa ekerek yeni patateslerin filizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bilhassa çimlenmiş kabuklar, kısa müddette filiz vermeye başlayacaktır. Ayrıntılı bilgi için patates yetiştirme tekniklerine göz atın.

MUTFAĞI TEMİZLEMEK ÇOK KOLAY

Patates kabukları, temizleme alanında da kullanılabilir. Örneğin lavabo yahut seramik ocaklardaki lekeleri, patatesin ıslak tarafı ile ovalayabilirsiniz. Lekeleri çıkardıktan sonra su ile durulayıp kurulayabilirsiniz.

DERİ YÜZEYLERİ PARLATIN

Patatesin ıslak tarafını, deri yüzeylerdeki lekenin üzerine sürün. Akabinde bezle ovalayın. Deri yüzeyleri bu usulle kolay kolay parlatabilir ve temizleyebilirsiniz.

CİPS YAPMAK İÇİN TERCİH EDİN

Patates kabuklarının üzerine bir ölçü zeytinyağı sürün. Evvelden ısıtılmış 200 dereceli fırında orta sıra çevirerek 15-20 dakika pişirin. İsteğe nazaran tuz ve biber ekleyerek baharatlandırabilirsiniz.