Papa Francis, iklim değişikliğine karşı davet yaptı

Katoliklerin manevî önderi Papa Francis, son günlerde birçok ülkede görülen yüksek sıcaklık ve orman yangınlarını kıymetlendirdi.

Papa, global ısınmanın en çok fakir insanlara ziyan verdiğini söyledi.

Ülkelerin önderlerine seslendi

Dünya başkanlarına seslenen Papa, iklim değişikliği, çok hava şartları ve biyolojik çeşitlilik kaybından kaynaklanan “ızdırap çığlıkları korosuna” kulak verilmesini istedi.

Ülkeleri iklim değişikliğiyle savaşlar ve sıhhat krizleri üzere global zorluklarla birebir dikkatle yüzleşmeye çağıran Vatikan Devlet Lideri, zengin ülkelerin “ekolojik bir borcu” olduğunu vurguladı.

“Zengin ülkeler, tabiatın ezgisini bozdu”

85 yaşındaki Papa, “son iki yüzyılda en fazla etraf kirliliğine neden olanların ve tabiatın ezgisini bozanların” kelam konusu ülkeler olduğuna dikkati çekti.

Papa, “Ne yazık ki, bu tatlı ezgiye bir ızdırap çığlığı eşlik ediyor. Ya da daha uygunu: acı çığlıkları korosu. Her şeyden evvel, toprak anamız haykırıyor.” sözlerini kullandı.

Paris Muahedesi çağrısı

Öte yandan Papa Francis, emeli ortalama global sıcaklıktaki artışı 1,5 santigrat derece ile sınırlamak olan 2016 Paris Muahedesi’nin “etkili bir halde uygulanması” için davette bulundu.