Oyun konsollarına yeni bir isim daha dahil olmaya hazırlanıyor

Oyun konsollarına yeni bir isim daha dahil olmaya hazırlanıyor

Dileyen oyun severler oyun deneyimlerini PC’den, dileyen ev tipi konsollardan dileyenler ise mobil cihazlarından yaşayabiliyorlar. Ancak son dönemde yeniden revaçta olmaya başlayan bir platform daha var ki o da taşınabilir el konsolları.

Bir dönem mantar gibi çoğalan ve özellikle de PlayStation Vita ile adından bahsettirmeye başlayan bu cihazların etkisi, saman alevi gibi olmuş ve çıktıkları hızda ortadan kaybolmaya başlamıştı. Tabi el konsollarının bu denli hızlı bir şekilde gözden düşmesinin temelinde yatan neden ise akıllı telefonların bu ihtiyacı fazlasıyla karşıladığı düşüncesiydi.

Bununla birlikte Nintendo Switch ile yeniden bir atılım yapan ardından Steam Deck ile hatırı sayılır bir kitleye ulaşan bu pazara, yeni aktörlerin ilgi duyması da kaçınılmaz oluyor. Sektöre giriş yapan son markalardan biri olan AYA Neo, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru AYA Neo 2021 modeliyle karşımıza çıkmıştı.

Bununla birlikte şirkete yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre, yakın zamanda yeni bir AYA Neo modeli görebiliriz. Yeni cihazın en dikkat çeken özelliği ise OLED ekranı olacak. Ekran boyutu olarak yine 7 inçlik bir ekranın tercih edileceği yeni el konsolunun oldukça kompakt bir tasarıma sahip olduğu konuşuluyor.

Microsoft işletim sistemi desteğiyle piyasaya sürülecek olan AYA Neo 2022’nin diğer özellikleri konusunda ise şimdilik bir bilgi bulunmuyor.