Kripto yasası yolda: TL’deki paha kaybı AK Parti harekete geçirdi

KARAR HABER MERKEZİ

Bloomberg’e konuşan iki Türk yetkili, Türkiye’deki kripto para piyasasında devlet denetimini sağlayacak ve muhtemelen dijital varlıkları kapsayan birtakım süreçlere vergi kapısını açan bir mevzuat hazırlandığını bildirdi.

Habere nazaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önümüzdeki haftalarda meclise sunması beklenen mahallî kripto para borsası platformları için yeni kurallar koyan yasa tasarıları ortasında şirketlerin en az 100 milyon lira sermayeye sahip olması kuralının da yer aldığı söyleniyor.

Yetkililer, global kripto para platformlarının Türkiye’de şubeler açmasını mecburî kılacak bir kuralın da yasa tasarısında olduğunu söyledi. Böylelikle global kripto platformlarının da vergiye bağlanması amaçlanıyor.

SERMAYE KURALI GETİRİLECEK

TL’nin kıymet kaybından endişelenen vatandaşların kripto paraları tercih ettiğine de dikkat çekilen haberde, kelam konusu yasa tasarısının detaylarına da yer verildi.

Tasarı yasalaşırsa, piyasaya adım atmak isteyen şirketlerin en az 100 milyon lira sermayeye sahip olması istenecek.

İlgili Haber:

Bir diğer kural da global kripto para platformlarının Türkiye’de vergilendirilebilecek şubeler açması zaruriliği.

HÜKÜMET VERGİLENDİRMEYE KARARLI

Yetkililerin aktardığına nazaran hükümet bireylerin nasıl vergilendirileceğine şimdi karar vermiş değil.

İlgili Haber:

Lakin kripto para ünitelerinin alınıp satılmasına yönelik sembolik bir vergi konulmasında kararlı olan hükümet, berbata kullanımların önlenmesi için de bankacılık altyapısında mevcut varlıkların korunmasının önünü açmayı hedefledikleri kaydedildi.