İstanbul sular altında!

İstanbul’da dün akşam saatlerinde başlayan ve gece tesiri artarak devam eden sağanak yağışlar kimi ilçelerde sel ve su baskınlarına neden oldu.

İBB’ye bağlı AKOM’un meteorolojik uydu ve radar dataları doğrultusunda yaptığı değerlendirmelere nazaran; bugün akşam saatlerine kadar gök gürültülü sağanak yağışların süreceği iddia ediliyor. Yağışlar devam ederken birçok ilçede konut ve iş yerlerini su bastı.

ESENYURT

Esenyurt Pınar Mahallesi’nde dün gece başlayan yağmur yağışıyla birlikte mahalleden geçen Haramidere taştı. Derenin taşmasıyla birlikte mahalledeki bodrum katlar başta olmak üzere çok sayıda konut sular altında kaldı.

Selden en çok ziyan gören sokak ise 2 yıl evvel de selin vurduğu 1272. Sokak oldu. Sokaktaki meskenlere dolan su insan uzunluğunu aşarken, havanın aydınlanmasıyla birlikte suların tahliye edilmesi için çalışmalar başladı. Konutlarını su basanlar ise görevlilerin suları çekmesinin akabinde içeri girerek özel eşyalarını kurtarmaya çalıştı.

FABRİKA SULAR ALTINDA KALDI

Esenyurt Akçaburgaz Mahallesi’nde bulunan 4 katlı iş hanının bodrum katını da su bastı. Endüstriyel mutfak üretimi yapan fabrikanın bekçisinin olayı haber vermesiyle, çalışanlar gece 01.00 sıralarında olay yerine geldi. Kendi imkanlarıyla tahliye süreci yapan çalışanlar suyun bir kısmını çıkardı.

SİLİVRİ

Silivri’de Alibey Mahallesi Şerif Sokak’ta gece saatlerinde tesirli olan yağış nedeniyle rögarların taştığı görüldü. Mimarsinan Mahallesi’nde de özel bir sitede giriş katlarda bulunan tadilat evresindeki üç daireyi su bastı.

Yine birebir site içerisindeki asansör boşlukları sularla doldu. İtfaiyenin çalışmasıyla daire içerisinde bulunan sular çekildi. Kimi cadde ve yollar göle döndü. Vakit zaman şoförler ilerlemekte zahmet çekti.  (DHA)

SARIYER

İstanbul’da dün akşam saatlerinden itibaren başlayan yağmur sabah saatlerinde de tesirini sürdürüyor. Sarıyer’de kimi işyerlerini  ve yolları su bastı. Vatandaşlar işyerlerindeki suyu tahliye ederken, yollardaki su ise İSKİ grupları tarafından çekiliyor.

BAĞCILAR

Bağcılar’da yağışla birlikte sel suları yolları doldururken, birçok konut ve iş yerini de su bastı. Yağmurdan en fazla ziyan gören yerlerden biri de Bağcılar Bağlar Mahallesi’ndeki bir şantiye alanı oldu. Geceden bu yana tesirli olan sağanak yağış, şantiye alanını göle çevirdi.

Bayram tatili nedeniyle şantiye alanına bırakılan 11 hafriyat kamyonu ve 4 iş makinesi de büsbütün yağmur suyu altında kaldı. Haberi alan yetkililer sabah erken saatlerde şantiyeye gitti. İBB ve Bağcılar Belediyesi takımlarına haber veren şahısların bekleyişi devam ediyor.