İsilik nasıl geçer? Zeytinyağı isilik izlerine âlâ gelir mi?

Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte ortaya çıkan isilik, birçok şahısta bilhassa de bebeklerde görülmeye başladı. İsilik, yaygın görülen bir cilt sorunu olasının yanında tedavisi de epeyce kolaydır. İsiliğin kısa müddette geçmesi için alışkanlıkların biraz değiştirilmesinin ve gerçek merhemlerin kullanılması kafidir. Uzun haftalar geçmeyen isilikler için kesinlikle bir uzmana danışılması gerekir. 

Bebeklerin ciltlerinin yetişkinlere nazaran çok daha hassas olması, çok daha fazla terlemeleri ve kıyafetlerinin %100 pamuklu olmamasından kaynaklı olarak isiliğin oluşma oranı daha yüksektir. Bebeklerin hareket alanlarının yetişkinlere nazaran daha sonlu olması, bilhassa boyun, koltuk altı, dirsek ortası, diz ortası ve popolarında isiliğin çıkmasına neden olur. Bebeklerde isiliğin acilen geçmesi ve isilik oluşumuna mahzur olmak için sık sık duş aldırmak, kıyafet seçimine dikkat edilmesi gerekir. 

Bebeklerin en hassas bölgesi olan yanakları, sıcaktan, çok fazla dokunmaktan kaynaklı isilik çıkabilir. Bunun geçmesi için bebeğin yanağına çok fazla dokunmamaya ve öpmemeye ihtimam gösterilmesi gerekir. Bunun yanında pak içerikli eserlerle masaj yapılması tavsiye edilir. Bebeklerin cildine rastgele bir krem ya da merhem uygulamadan evvel kesinlikle doktora danışılması tavsiye edilir.

İsiliğin acilen geçmesi için alışkanlıkların gözden geçirilmesi, kıyafet seçimlerinde daha ihtimamlı olmak gerekir. İsilik çoklukla hassas ciltteki insanlardan çok fazla görülse de beyaz ciltli şahısların güneşe olan hassasiyeti daha fazla olduğu için beyaz ciltlilerde sıklıkla meydana gelmektedir. İsiliğin geçmesi için uygulanması gereken sistemler şöyledir:

  • Sık sık ılık duş alınması,

  • Pamukla kıyafetler,

  • Uzun müddet terli kalmamak,

  • Kalın kıyafetler yerine ince ve rahat kıyafetler,

  • Beden ısısını çok yükseltmemeye çalışmak,

  • Ferdî paklığa özel göstermek,

  • Denize girmek. Tuz oranı yüksek olduğu için isiliğin kısa müddette geçmesini sağlar. 

Birçok cilt sorununa yeterli gelen zeytinyağı, isiliğin tedavisinde de kullanılmaktadır. Yapısı birçok cilt eserine nazaran epey ağır olan zeytinyağını bilhassa yüze uygularken dikkatli olmak gerekir. Kol, bacak, diresek içi, koltuk altı üzere islin en çok çıktığı yerlere zeytinyağı uygulandığında isiliğin çok daha süratli geçtiği görülür. Zeytinyağı ağır bir aromaya sahip olduğunda sıcak yaz günlerinde kişinin çok daha bunalmasına neden olabileceğinden geceleri serin vakitlerde uygulanması tavsiye edilir.