IMF başkanı: ”Bitcoin bir para birimi değil”

Kripto para piyasasının ve Bitcoin ( BTC ) gibi varlıklarının dünya çapında giderek daha fazla tanınmasına rağmen, uluslararası finansal gözlemciler temkinli olmaya devam ediyor ve bu yeni sınıf varlığın potansiyel riskleri hakkında uyarıda bulunmaktan asla vazgeçmiyor.

IMF başkanı: Bitcoin’in para olduğu tartışmalı!

Uluslararası finansal gözlemciler, kripto piyasası konusunda temkinli olmaya devam ediyor. En son uyarı ise, Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı Kristalina Georgieva’dan geldi. Georgieva, geçtiğimiz gün, NDTV Profit tarafından hazırlanan bir rapora göre, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu (WEF) sırasında kripto ürünlerinin peşine düşerek, bu tür ürünlerin para birimleriyle karıştırılmaması konusunda uyarıda bulundu.

Georgieva, egemen bir garantiyle desteklenmeyen herhangi bir şeyin bir varlık sınıfı olabileceğini, ancak bir para birimi olamayacağını ifade etti. Aynı şekilde, Bitcoin’in sadece adında ‘madeni para’ olduğu için ‘para’ olarak kabul edilemeyeceğini söyledi.

Georgieva, daha hızlı hizmetlere, çok daha düşük maliyetlere ve kripto ürünlerinin daha iyi kapsayıcılığına övgüde bulundu, ancak aynı zamanda “elmaları armutlardan ayırmak” için daha fazla düzenlemeye ihtiyaç olduğunu da vurguladı.

Georgieva’nın kripto ve Bitcoin hakkındaki görüşleri, Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau tarafından tekrarlandı. Georgieva görüşlerini belirtirken şu ifadelere yer verdi;

“Kriptodan her zaman para birimi olarak değil, varlık olarak bahsediyorum. Herhangi bir para birimi için birisinin sorumluluğu alması gerekir, ancak sözde kripto para birimleri durumunda kimse yoktur. Ayrıca, para birimlerinin çok fazla güvene sahip olması ve evrensel olarak kabul edilebilir olması gerekir. Bir tarafta para, diğer tarafta güvene sahip olamayız. Birlikte olmaları gerekiyor.”