İHA’lı suikast girişimi

Rusya, Rus lider Vladmir Putin’e suikast girişiminde bulunulduğunu ve Kremlin Sarayı’na insansız hava araçları ile (İHA) saldırı düzenlendiğini açıkladı. Havaların ısınmasıyla, ordusunu modernize eden ve müttefiklerinden edindiği silahlarla güçlendiren Ukrayna, karşı taarruza geçmeye ve işgal edilen topraklarını kurtarmaya hazırlanıyor. Ukrayna güçleri, büyük saldırı öncesi kritik noktalara saldırı gerçekleştirerek Rusya’yı yıpratmayı hedefliyor. Kiev güçleri bu saldırıları sınır bölgelerindeki kentlere düzenlerken, Kremlin’den gündemi sarsacak bir iddia ortaya atıldı.

PLANLI TERÖR EYLEMİ

Rusya, Kremlin Sarayı’na İHA’larla saldırı düzenlendiğini ve düzenlenen saldırının Putin’e suikast girişimi olarak değerlendirildiğini açıkladı. Moskova yönetimi saldırıdan Ukrayna’yı sorumlu tuttu. Rus yetkililer, saldırının, “Planlı bir terör eylemi” olarak değerlendirildiğini ve saldırıda iki insansız hava aracının kullanıldığını duyurdu. Aynı açıklamada iki İHA’nın da Rus savunması tarafından devre dışı bırakıldığı bilgisine yer verildi.

RUS LİDER YARALANMADI

Kremlin, saldırı girişiminde Vladimir Putin’in yaralanmadığının ve binalarda maddi hasar olmadığının da altını çizdi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Sputnik haber ajansına demecinde, suikast girişiminin ardından Devlet Başkanı Putin’in çalışma programında bir değişiklik olmayacağını belirtti. Rusya’nın resmi haber ajansı RIA, Kremlin’in ‘misilleme hakkını saklı tuttuğunu’ bildirdi.

RUS PARTİZANLARIN İŞİ İDDİASI

Açıklamadan sonra Moskova belediyesi kentte sivil insansız hava araçlarını yasakladı. Kiev saldırıyı üstlenmedi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, “Putin’e veya Moskova’ya saldırmıyoruz. Kendi bölgemizde savaşıyoruz” dedi. Ukrayna İçişleri Bakanı’nın danışmanı Anton Gerashchenko, saldırıyı büyük ihtimalle Rus partizanların düzenlediğini iddia etti. Gerashchenko, “İHA’nın Rus partizanlar tarafından fırlatıldığı bilgisi ortaya çıktı” dedi.

Zafer günü töreni YAPILACAK

TASS haber ajansının bildirdiğine göre Kremlin, saldırı girişimine rağmen 9 Mayıs Zafer Bayramı yürüyüşünün Moskova’da yapılacağını açıkladı. Ülkenin İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’na karşı zaferinin kutlandığı 9 Mayıs Zafer Günü törenlerinin kapsamının daraltılacağı belirtiliyor. Rus yetkililer bu kararın güvenlik endişesi ve Ukrayna yanlısı güçlerinsaldırıları nedeniyle alındığını söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir