İbrahim Tatlıses’e İsrail’de ağır ilgi

İbrahim Tatlıses’in Kudüs’teki konser yerinde verdiği konser, İsrail’in gündemine oturdu.

Binlerce Tatlıses hayranının katıldığı konserde sevilen müziklerini seslendiren ünlü sanatçı, “Sol elim tutmuyor lakin dilim konuşuyor. Sizin dualarınızla ayaktayım.” dedi.

“Kardeş gibiyiz”

Türk ve İsrail bayraklarının açıldığı konser sonrası iki ülke ortasında müzik yoluyla kurulan bağ gündem oldu.

Haaretz gazetesinde bahisle ilgili “Kardeş üzereyiz: İsrail ve Türkiye’nin müzikal aşkı” başlıklı bir haber yer aldı.

“Tatlıses, en büyük Türk müzikçilerden biri”

Haberde, Türk müziğinin 70 yaşındaki devi İbrahim Tatlıses’in müziklerinin, birçok İsrailli sanatçı tarafından yine yorumlanarak seslendirildiği belirtildi.

Tatlıses’ten, “Son 50 yılın en büyük Türk müzikçilerinden biri” biçiminde kelam edilerek, İsrailli sanatkarların birçok kıymetli Türk müzikçiden ezgiler ödünç aldığı kaydeildi.

“Sesiyle oynuyor ve o denli dalgalanıyor ki…”

Çevrimiçi radyo istasyonu işletmecisi Erez Vanunu’nun, “En büyük tesir İbrahim’di. Müziklerini ve söyleme biçimini sahiden çok sevdik. Müziğe daha az aşina olan biri, başlangıçta ‘depresif ve sızlanan müzik’ diyebilir. Ama onu seven beşerler sahiden duygulandıklarını hissediyorlar.” şeklindeki açıklamasına yer verildi.

Vanunu, “İbrahim, nitekim harekete geçtiğinde hayret verici oluyor: sesiyle oynuyor ve o denli dalgalanıyor ki gözlerinizi kapatıp, müziğin içinde kayboluyorsunuz.” dedi.

“Sesini ve sunumunu sevdim”

Şarkıcı Eli Luzon, “Ben daima İsrail’de duyamayacağınız müzikleri aradım ve burada kimse İbrahim’in kim olduğunu bilmiyordu.

Sesini ve sunumunu sevdim. O, büyük sanatkarlardan biri. Müzikleri bana çok uydu ve sanatsal olarak beni nitekim tatmin ediyor.” diye konuştu.

“İbrahim, büyük bir tesire sahip”

Aktör ve müzikçi Avi Bitter de “Kültürü, İbrahim’in müziğini ve öbür tüm Türk şarkıcılarını yaşadım ve soludum. O benim ruhumda. İbrahim, büyük bir tesire sahip.” tabirlerini kullandı.