Güney Koreli savcılardan bankaya yasadışı kripto baskını!

Güney Koreli yetkililer, kripto para birimiyle ilgili işlemleri içeren şüpheli finansal işlemlere dahil oldukları iddiasıyla üç kişinin tutuklanmasından haftalar sonra; soruşturmayla bağlantılı olarak Seul merkezli bir Woori Bank’a baskın düzenledi.

Güney Koreli savcılardan bankaya yasadışı kripto baskını!

Yerel haber ajansı Yonhap’ın 22 Eylül’de bildirdiğine göre, Daegu Bölge Savcılığı’nın Yolsuzlukla Mücadele Soruşturma Departmanı, savcılarının Woori Bank genel merkezi için bir arama ve el koyma emri yürüttüğünü ve çalışanlarından birini araştırdığını belirtti.

Rapora göre:

“Savcılar daha önce sanıkların birkaç hayali şirket yönettiğini ve bunları bildirmeden dijital varlık ticareti yaptığını tespit etmiş ve bankaya 400 milyar won’luk dövizi yurt dışına göndermesi için sahte kanıtlar sunmuştu.”

Raporun eklediği gibi, soruşturulan kişi “o sırada Woori Bank’ın şube müdürü olarak çalışıyordu” ve “yasadışı döviz havalesine karışmıştı.”

Davanın detayları

Ağustos ayında, üç kişi gerekli izinler olmadan bir kripto alım satım operasyonu kurmak, bankalara sahte finansal veriler sunmak ve şüpheli döviz işlemleri yürütmekle suçlandı.

İddialara göre tutuklanan kişiler, Güney Kore borsalarındaki kripto para fiyatlarının denizaşırı borsalara kıyasla ‘kimchi primi’ olarak da adlandırılan farktan yararlanmaya çalışmış görünüyor.

Güney Kore’nin kripto sorunları

Bu arada Yonhap, vergilerin ödenmemesi ve yerel vergi borçlarının ödenmemesi nedeniyle iki yıl boyunca 259.8 milyar wonluk kripto paraya el konduğunu da bildirdi. Ele geçirmelere ilişkin bilgiler “Strateji ve Maliye Bakanlığı, Kamu Yönetimi ve Güvenlik Bakanlığı, Ulusal Vergi Dairesi ile 17 il ve il” tarafından sunuldu.