Gündüz yürü gece aydınlan: Yürüdüğün yol elektrik üretecek

Teknolojilerde yaşanan gelişmeler sayesinde farklı formlarda elektrik üretmek mümkün hale geldi. Son olarak, elektrik üreten yollar sayesinde gündüz parklarda yürüyen vatandaşın oluşturduğu güç, gece elektrik olarak kullanılacak. Türkiye Elektromekanik Sanayi (TEMSAN) A.Ş. Genel Müdürü Fatih Öztürk, TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu’nda belediye parklarında ve millet bahçelerinde kullanılabilecek prototipi yapılan BASTEM’i anlattı.

Fatih Öztürk

AKILLI KENTLERİN MODÜLÜ DURUMUNDA

Öztürk, yürüyüş yaparken elektrik üretip, depolayabilecek ‘BASTEM’ projesinin güç tüketiminde kıymetli tasarruf sağlayacağını söyledi. TEMSAN Genel Müdürü Fatih Öztürk, “Akıllı kentlerin bir modülü olarak değerlendirilebilecek bu eser ile hareket halindeyken elektrik üretmek mümkün olacak” sözünü kullandı.

MİLLET BAHÇESİNDE KULLANILACAK

‘BASTEM’ ismi verilecek eserin birinci prototipinin yapıldığını söyleyen Öztürk, “Üzerine baskı elektrik üreten yollar, bilhassa belediyelerin parklarında, millet bahçelerinde kullanılabilecek, akıllı kentlerin bir kesimi olarak değerlendirilebilecek bir eser. Birinci prototipimizi yaptık. MMG’nin düzenleyeceği AR-GE ve İnovasyon Fuarı’nda da bunu bir oyunlaştırma öyküsüyle gençlerin kullanımına sunacağız” diye konuştu.