Güçlü bir bilgisayar kurmak isteyenler için tavsiyeler

Güçlü bir bilgisayar kurmak isteyenler için tavsiyeler

3D NAND Flash, kısaca bahsetmek gerekirse, daha fazla kapasite ve daha dayanıklı kullanım için önemli bir detay. Bildiğiniz gibi SSD disklere hızlıca depolama yapabiliyoruz, ama bozuldukları zaman da verileri kurtarmak çok zor. İşte bu noktada da “daha dayanıklı, daha uzun süre kullanılabilen ürünler” ön plana çıkıyor, ki XPG’nin iddialı olduğu noktalardan bir tanesi bu ve ek olarak 5 yıllık garanti süreci de sunuluyor.

XPG SX8100, NVMe teknolojisine de destek veriyor. Kısaca bu teknolojiden de bahsetmek gerekirse, sistemdeki aracı detaylarla ilgilenmeden direkt CPU’ya giden ve onunla direkt bağlantı kurduğu için daha iyi performans elde edilebiliyor.

Bu ürünü kullanabilmek için PC’nizde M.2 2280 port olması gerekiyor. Ürün zaten ince ve ufak boyutlarda ve adeta “tak çalıştır” olarak yerleştirip kullanmaya başlayabiliyorsunuz. 3.5mm kalınlıkta ve 8 gram ağırlıkta bir üründen söz ediyoruz.

XPG SX8100, okuma tarafında saniyede 3,500MB, yazma tarafında da 1900MB değerini görebiliyor. Tabii her PC sisteminde okuma ve yazma tarafında, verilerde farklılıklar olacaktır, ancak “yüksek performans” sizi tatmin edecektir. Birkaç örnekleme yapacak olursak…

Günümüzde 4K video içerikler yaygınlaşıyor. Bu içeriklerin kopyalanması ve çalıştırılması tarafında fayda gösterecektir.

SSD disklerin sisteme dahil edilmesi sonucu oyun yükleme ve bölüm yükleme sürelerinin önemli ölçüde azalmasıyla ilgili pek çok örnek videoyu YouTube’da bulabilirsiniz. Ek olarak, Adobe Premier gibi bir video düzenleme programında render alım sürelerinde de ciddi düşüşler yaşanacaktır. Tüm bunlar, genele yayıldığında sizin için daha verimli süre kullanımı anlamını taşıyor diyebiliriz.

Ve yüksek depolama kapasiteli bir disk iyidir, ama yüksek depolamalı bir SSD disk daha iyidir. Zira bir tanesinde çok fazla dosya depolamanıza rağmen düşük okuma ve yazma hızları varken SSD tarafında hem kapasite hem de kullanım tarafında tatmin edici sonuçlar alabilirsiniz.

XPG yetkilileri de XPG SX8100 ‘ün oyun PC’leri ve yüksek teknik detaylara sahip iş PC’leri için ideal olduğundan söz ediyor. AES 256-bit gelişmiş şifreleme sistemine destek sunan ürün, aynı zamanda LDPC ve RAID Motoru teknlojilerine de sahip. Bunlardan da kısaca bahsetmek gerekirse…LDPC, veri hatalarının tespit edilmesi ve düzeltilmesi için çalışıyor. RAID Motoru ise, güvenlik, bütünlük ve dayanıklılık taraflarında roller üstleniyor.