Green Card nedir? Green Card sonuçları açıklandı mı? Green Card sonuçları nereden açıklanıyor?


Amerika’da bir yaşam kurmak isteyen birçok kişi Green Card aracılığıyla başvurularını yaparak vizesiz ve süresiz ABD’de yaşamak için şansını deniyor. Bu yıl 5 ve 8 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen başvuruların sonuçları ise merak konusu haline geldi. Peki Green Card nedir? Green Card başvuru sonuçları açıklandı mı? İşte tüm soruların cevaplarını haberimizde sizler için açıkladık…

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) kalıcı ikamet etme ve çalışma hakkı tanıyan Green Card başvuruları her yıl milyonlarca vatandaş tarafından arama motorlarında hızla araştırılıyor. Her yıl ekim ayının ilk haftası başlayan Green Card şartlarını ve gerekliliklerini öğrenmek isteyen birçok kişi araştırmalarını tamamladıktan sonra başvurularını yaptı. Peki Green Card başvuru sonuçları açıklandı mı? Green Card başvuru sonuçları nereden öğrenilir? Gelin herkesin aklını kurcalayan bu sorulara birlikte adım adım yanıt arayalım. 

GREEN CARD NEDİR? GREEN CARD SAHİBİ OLANLAR AMERİKA VATANDAŞI OLABİLİR Mİ?

Amerika Birleşik Devletleri’nde ömür boyu yaşama ve çalışma hakkı tanıyan Green Card, oy kullanmak dışında Amerika’da her türlü imkanlardan faydalanmayı beraberinde getiriyor. Green Card aracılığıyla Amerika’da yaşayan kişiler 5 yıl sonra kendi ülkesinin vatandaşlığını kaybetmeden ABD vatandaşı olabiliyor. 

Green Card

GREEN CARD BAŞVURUSU İÇİN İNGİLİZCE BİLMEK GEREKİYOR MU?

Green Card başvurusu yapmak için İngilizce bilme zorunluluğu bulunmamaktadır. Yalnızca çekiliş sonucunda Green Card almaya hak kazanırsanız İngilizce yeterliliği sağlamanız gerekmektedir. 

Green Card başvuru şartları

GREEN CARD BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR? GREEN CARD BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Green Card için başvuruda bulunmak için yılın belirli zamanlarında “https://dvprogram.state.gov” adresinden başvuru gerçekleştirebilmektedir. Yalnızca başvuru yaptıktan sonra Confirmation Number / Onay Numarasının saklanması gerektiğini unutmayın. 

Green Card başvurusu yapmanın yolları

GREEN CARD BAŞVURULARI ÜCRETLİ Mİ?

Green Card’a başvuru yapmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak kişiler Green Card almaya hak kazanılırsa, sonrasında Amerika’ya gitmek amacıyla başvuru aşamasında farklı kalemlerde bazı ödemeler yapılması zorunludur. 

Green Card başvuruları ücreti

GREEN CARD BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR? GREEN CARD’A BAŞVURMAK İÇİN NELER GEREKLİ?

  • Green Card için başvuru yapmayı planlıyorsanız ilk olarak 18 yaşın üstünde olma şartı arandığını bilmeniz gerekiyor.
  • Başvuruda en önemli maddeler arasında en az lise mezunu olma koşulu yer alıyor. Eğer lise mezunu değilseniz son 5 yıl içinde uzmanlık gerektiren bir alanda en az 2 yıl çalışmış olduğunuzu belgelemelisiniz. 
  • Başvurular resmi web sayfası üzerinden yapılmalıdır. Posta ya da elden başvuru kabul edilmemektedir. 
  • Başvuru için kullanacağınız fotoğrafın şuan ki görünümünüzle benzer olması ve verilen ölçülerle birebir uyumlu olması oldukça önemli.
  • Başvuru formunu doldurduktan sonra verilen konfirmasyon numarasını saklamak zorundasınız. 
  • Evli çiftlerin başvurusu şanslarını ikiye katlayabiliyor, çünkü kazanan kişinin otomatik olarak eşi ve çocukları da Green Card olanaklarından faydalanabiliyor. 

GREEN CARD BAŞVURU SONUÇLARI AÇIKLANDI MI? GREEN CARD SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ABD Freetown Büyükelçiliği’nin yaptığı açıklamaya göre; bu yıl Green Card başvuruları 5 Ekim ve 8 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Başvuru sonuçları ise 6 Mayıs 2023 tarihinde Türkiye saati ile akşam 19:00’da açıklanacak. (https://dvprogram.state.gov/) sitesindeki “Katılımcı Durum Kontrolü” sayfasından daha önce verilen onay numarasıyla başvuru sonuçlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Green Card başvuru tarihleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir