Global piyasalar müspet seyrediyor

Global piyasalarda, enflasyon ve büyüme odaklı telaşlar gündemdeki yerini korusa da bölüm bazlı hareketlilikle risk iştahının canlı kaldığı görülürken, bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) finansal istikrar raporu, yurt dışında ise ABD’de şahsî gelir ve harcamalar bilgileri takip edilecek.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) piyasa beklentileri dahilinde bildiriler içeren mayıs ayı toplantı tutanaklarının, enflasyonist baskıların farkında olunduğu ve faiz artırımlarında esnek davranılarak gerekirse eylül ayında beklemeye geçilebileceği formunda yorumlanması ile risk iştahı arttı.

Şimdilik 50 baz puanın üzerinde faiz artırımlarına gereksinim duyulmadığına işaret eden tutanakların akabinde, enflasyonun seyrine dair daha fazla ipucu verecek dataların kıymeti de arttı. Bu kapsamda bugün ABD’de açıklanacak ferdî tüketim harcamaları raporu ile ülkede enflasyonun martta tepe yapıp yapmadığına dair belirsizlikler giderilmeye çalışılacak.

Bu gelişme öncesi dün ABD iktisadına yönelik birinci çeyrek daralma oranı yüzde 1,4’ten yüzde 1,5’e revize edildi. Beklentiler, ülke ekonomisindeki daralmanın yüzde 1,3’e revize edileceği tarafındaydı. Öte yandan haftalık işsizlik maaşı müracaatları da 210 binle beklentilerin altında kaldı.

Dün New York borsasında perakende bölümünden gelen güçlü finansal sonuçlarla müspet bir seyir izlendi. Macy’s’in payları, şirketin birinci çeyrek karının beklentileri aşması sonrası yüzde 20’ye yakın paha kazandı. Dolar Tree ve Dollar General’ın beklentilerden yeterli gelen finansal sonuçları da pay fiyatlarında sırasıyla yüzde 22 ve yüzde 14 yükselişi beraberinde getirdi. Bu gelişmelerle Dow Jones endeksi yüzde 1,61, S&P 500 endeksi yüzde 1,99 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,68 paha kazandı. Dolar endeksi aşağı taraflı hareketine devam ederek 101,4 ile bir ayın en düşük düzeyini gördü. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ise yatay bir seyir izleyerek yüzde 2,75’te dengelendi.

Avrupa borsalarında, enflasyonist telaşlar ve Rusya-Ukrayna savaşına ait belirsizlikler gündemin odağında kalmaya devam ederken, global çapta risk iştahının artması ile hisse piyasaları müspet seyretti. İngiltere’de hanehalklarına yönelik açıklanan 15 milyar sterlinlik takviye paketi de hisse piyasalarındaki olumlu havayı destekledi. Bu gelişmelerle Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 1,59, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,56 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,78 yükseldi. Avro/dolar paritesi, şahin para siyaseti sinyalleri ve dolar endeksindeki geri çekilme ile 1,0766 ile bir ayın en yüksek düzeyini gördü.

Emtia tarafında da yükselişler dikkati çekerken, Brent petrolün varil fiyatı 114,9 dolarla iki ayın en yüksek düzeyini test etmesinin akabinde 114,3 dolar düzeyinde dengelendi.

Asya tarafında bugün açıklanan bilgilere nazaran, Japonya’da enflasyon mayısta yıllık yüzde 2,4 ile beklentilerin hafif altında arttı. Japonya Merkez Bankası Lideri Haruhiko Kuroda, bilgi sonrası yaptığı açıklamada, çekirdek enflasyonun, güç fiyatları keskin bir biçimde düşmediği sürece 12 ay boyunca merkez bankasının yüzde 2 maksadı civarında kalacağını belirterek, “Enflasyondaki son artış, tek başına mali teşvikin derhal geri çekilmesine yol açmayacak.” dedi. Öte yandan Çin’de sanayi karları nisanda yıllık yüzde 8,5 ile son 2 yılda birinci sefer daralma kaydetti ve salgın önlemleri münasebetiyle iktisatta beklenen yavaşlamayı teyit etti.

Beklentilerin altında kalan datalara rağmen, Çinli teknoloji şirketlerine gelen alımlar öncülüğünde Asya genelinde de yeni günün müspet başladığı görülürken, kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,6 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2,1 yükseldi.

Yurt içinde dün alıcılı bir seyir izlenen Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi günü yüzde 1,35 paha yararıyla 2.450,84 puandan tamamladı. Dolar/TL, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faizleri yüzde 14’te sabit tutmasının akabinde günü yatay seyirle 16,3669’dan tamamlamasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 16,3590’dan süreç görüyor.

Analistler, Fed’in toplantı tutanaklarının akabinde piyasalarda oluşan olumlu havanın sürdüğünü belirterek, perakende ve teknoloji paylarına yönelik haber akışının da hisse piyasalarını desteklediğini söyledi.

Bugün yurt içinde TCMB’nin finansal istikrar raporu, yurt dışında ise ABD’de şahsî gelir ve harcamalar datalarının takip edileceğini aktaran analistler, ayrıyeten piyasalar kapandıktan sonra yayımlanması beklenen memleketler arası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye değerlendirmesinin de gündemin odağında bulunduğunu bildirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.350 puanın dayanak, 2.470 ve 2.500 düzeylerinin direnç pozisyonunda olduğunu tabir etti.

Piyasalarda bugün takip edilecek datalar şöyle:

10.00 Türkiye, TCMB’nin finansal istikrar raporu

15.30 ABD, nisan ayı ferdî gelirler ve harcamalar

17.00 ABD, mayıs ayı Michigan Üniversitesi tüketici inanç endeksi

KAYNAK: AA