Financial Times: İngiltere’yi şiddetli günler bekliyor

İngiltere’de son periyotta oluşan ekonomik görünüme ait çarpıcı tespitlerde bulunuldu.

Financial Times gazetesi, enflasyonun düşük büyüme ile birleşmesiyle birlikte ülkede güçlü bir sürecin yaklaşmakta olduğunu yazdı.

“İngiltere’de işçi huzursuzluğu”

İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) ölçülü faiz oranı artışlarının, ekonomik yavaşlamanın ciddiyetini yansıttığına dikkat çekildi.

Haberde, “İngiltere, onlarca yıldır görülmeyen çeşitten bir emekçi huzursuzluğuyla boğuşuyor. Bu; demiryollarında, Londra Metrosu ve British Airways’de görülebilir.” denildi.

“Sosyal çatışmayı tetikliyor”

Öğretmenlerin ve öbür kamu bölümü çalışanlarının da bu kümeye dahil edilebileceği belirtilerek, “Bunun açıklaması net: Beklenmeyen enflasyon, herkesin telafi etmek istediği kayıpları beraberinde getiriyor. Bu da toplumsal çatışmayı tetikliyor.” tespitine yer verildi.

Ürünlerdeki fiyat artışı

İngiltere’de güç ve besin dışındaki malların fiyatının son iki yılda yüzde 8 arttığı söz edilerek, bu oranın euro bölgesinde yalnızca yüzde 4,7 olduğu kaydedildi.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), İngiltere’deki enflasyonun gelecek yılın sonunda yüzde 4,7’de kalacağını varsayım ediyor.

“İnsanlar büyük kayıpları telafi etmeye çalışacak”

Aynı haberde ayrıyeten, “Kaçınılmaz olarak, beşerler ömür standartlarındaki büyük kayıpları telafi etmeye çalışacak. Bu, daha yüksek fiyatlar için güçlü bir baskı olacağı manasına geliyor.

Bu baskı, İngiltere Merkez Bankası’nın enflasyon amacını tutturma kabiliyetine yahut kararlılığına yönelik artan inanç eksikliği ile daha da güçlenecek.” denildi.