Fed ve ECB liderlerinden ‘yüksek enflasyon sürebilir’ iletisi

ABD Merkez Bankası Lideri (Fed) Lideri Jerome Powell  ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde katıldıkları toplantıda yüksek enflasyon düzeylerinin bir müddet daha sürebileceğine işaret etti.

ABD Merkez Bankası Lideri (Fed) Lideri Jerome Powell  ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde Portekiz’de düzenlenen 2022’de Merkez Bankacılığı panelinde meslektaşlarıyla bir ortaya geldi.

Güçlü istihdam piyasası ile yüzde 2 enflasyon maksadına geri gitmek için patikalar olduğunu fakat bunun garanti olmadığını belirten Powell, Ukrayna’daki savaşın Fed’in vazifesini epey zorlaştırdığını belirtti.

Powell, ABD iktisadında arz ve talebin bilhassa istihdam piyasasında istikrarsız olduğunu belirterek “Fed’in yumuşak inişi başarabileceğinin garantisi yok” tabirlerine yer verdi.

Powell ayrıyeten “Bütün gelişmiş ekonomilerde yüksek enflasyon var. Bizim yapmamız gereken iş azamî istihdam ve fiyat istikrarı sağlamak. Bu hakikaten güç bir şey” diye konuştu.

EURO’NUN İŞVERENİ: SALGIN ÖNCESİ DÜZEYE DÖNMEK ZOR

ECB Lideri de Lagarde da salgından evvelki ultra düşük enflasyon periyoduna geri dönülmesinin çok mümkün olmadığını ve merkez bankalarının enflasyon beklentilerini değerli ölçüde üst istikametli revize etmeleri gerektiğini açıkladı.

İngiltere Merkez Bankası Lideri Andrew Bailey ise enflasyonu düşürmeyi hedeflediklerini ve enflasyonda kalıcı bir yükseliş olursa daha güçlü reaksiyon vereceklerini tabir etti. Lider gelecek ay 50 baz puanlık faiz artış ihtimalini dışlamadı ve “Daha fazlasını yapmamız gereken şartlar olabilir” dedi.