Facebook’un kullanıcı sayısı 3 milyara koşuyor

Türkiye’de gençlerin kullanmayı çoktan bıraktığı lakin tabir gücü açısından Twitter ve Instagram’dan çok daha yüksek donanım sunan ve makalelerin yazılabildiği Facebook, 2,93 milyar kullanıcıyla dünyada en çok kullanılan toplumsal medya platformu oldu.

Medya takip kurumu Ajans Press’in, Statista bilgilerinden elde ettiği bilgilere nazaran, platformun etkin kullanıcı sayısı ise son 30 gün içinde Facebook’a giriş yapmış bireylerden oluştu.

DAİMA ARTIYOR

Bunun yanı sıra Facebook kullanıcı sayısının 2008 yılından bugüne daima arttığı kaydedildi.

Bilgiler pandemi periyodunda toplumsal ağların kullanımında artış olduğunu ortaya koyarken, geçen yılın birinci çeyreğindeki faal Facebook kullanıcı sayısı da 2,85 milyar olarak kayıtlara geçti.

HABER PAYLAŞIMINDA ÖNDER TWİTTER

Ajans Press, toplumsal medya ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi.

Ajans Press’in gerçekleştirdiği yazılı ve online medya incelemesine nazaran, bu yıl toplumsal medya ile alakalı 200 binden fazla haber çıkışı olduğu görüldü.

Bu yıl yalnızca Facebook ile ilgili çıkan basın haber sayısı ise 40 bin 298 olarak kaydedilirken, ülkemizde de epeyce kullanımının yangın olduğu gözlendi.


Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg, kullanıcıların datalarının satılmasıyla suçlandı ve ABD Kongresi önünde milletvekillerine hesap verdi. Zuckerberg’in “Benim de bilgilerim üçüncü parti kümelere satıldı” demesi dikkat çekti.

Öbür toplumsal medya mecralarından Twitter 123 bin 802 haberle önder olurken, Youtube 39 bin 340 ve Instagram 40 bin 40 haberle en çok haber olan öbür mecralar oldu.