Eymen Sadık Durak Davası’nda ağırlaştırılmış müebbet

İzmir’de cesedi tandırda bulunan 4,5 yaşındaki Eymen Sadık Durak’ın öldürülmesi davasında cezalar belirli oldu. Sanıklar, Eymen’in annesi Mine Durak ve arkadaşı Serkan Elçetin, üç farklı hatadan ağırlaştırılmış müebbet ve toplam 38’er yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

NE OLMUŞTU?

İzmir Vilayet Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü grupları, eşi vefat eden Mine Durak’ın, oğluna güzel bakmadığı ve şiddet uyguladığı ihbarı üzerine, 2019 yılının eylül ayında inceleme başlattı. Polis, uzun mühlet meskene gelmeyen Mine Durak’ı yakınlarının yanında buldu. Küçük Eymen’e ise ulaşamadı. Polise tabir veren Durak, oğlunun erkek arkadaşı tarafından şiddet uygulayarak katlettiğini öne sürdü. Durak’ın gösterdiği yerde arama yapan polis, tandır çukurundaki poşette, Eymen’in cansız vücudunu buldu. Eymen’in cesedi, otopsi ve DNA testi için İzmir İsimli Tıp Kurumu’na götürüldü. Polis grupları, Mine Durak ile sevgilisi Serkan Elçetin ve onun erkek kardeşi E.E.’yi gözaltına aldı. Süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen Durak ve Elçetin, tutuklandı, E.E. ise isimli denetim kuralıyla özgür bırakıldı.

İLK KARAR BOZULDU

İzmir 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen yıl 9 Temmuz’da görülen davanın karar duruşmasında sanıklardan Mine Durak’a ‘nitelikli taammüden öldürme’ ve ‘eziyet’ kabahatlerinden ağırlaştırılmış ömür uzunluğu ve 7 yıl mahpus, Serkan Elçetin’e de tıpkı cürümlerden ağırlaştırılmış ömür uzunluğu ve 6 yıl mahpus cezası verilmişti. Sanık avukatları cezayı fazla, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Uğraş Derneği (UCİM) ve Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatları ise cezaların az olduğu gerekçesiyle karara itiraz etti. Belge, İstinaf Mahkemesi’ne taşındı. İtirazlar üzerine belgeyi inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi, mahallî mahkemede yapılan yargılamada; sanık Serkan Elçetin’in cep telefonunun kilitli olması nedeniyle incelenemediği için Jandarma Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı’na gönderilerek uzman incelemesi yapılması gerektiğine karar verdi. Sanık Mine Durak’ın ise cezai ehliyeti konusunda İstanbul İsimli Tıp Kurumu 4’üncü İhtisas Şurası’ndan rapor aldırılmasına hükmedildi ve lokal mahkemenin kararı bozuldu.

İSTİSMARDA BULUNDUKLARI ORTAYA ÇIKTI

Bozma kararının akabinde 25 Mart’ta İzmir 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava tekrar görülmeye başlandı. Mahkeme lideri, sanık Mine Durak’ın cezai ehliyetinin belirlenmesi için İstanbul İsimli Tıp Kurumu 4’üncü İhtisas Konseyi’nden rapor alınmasını, sanık Serkan Elçetin’in telefonunda çocuğa ilişkin istismar manzarası olup olmadığının tespiti için eksper raporu istedi.

Raporda, çocuğun istismarına uğradığı manzaraların olduğu, bedeniyle yüzünde darp izinin olduğu fotoğrafların bulunduğu da belirtildi. İncelemede, Mine Durak’ın çocuğu ile çekilmiş görüntüsü da bulundu. Kelam konusu görüntüde Durak’ın, istismar ettiği imgeler olduğu belirtildi.

DURAK’IN AKIL SIHHATİ YERİNDE

Adli Tıp 4. İhtisas Heyeti’nce hazırlanan raporda Durak’a yapılan muayene sonucunda cezai sorumluluğunu ortadan kaldıracak yahut azaltacak mahiyet ve derecede rastgele bir akıl hastalığı ve zeka geriliği saptanmadığı ve bulunduğu hatalara karşı cezai sorumluluğunun tam olduğu belirtildi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET MAHPUS CEZASI

Mahkeme heyeti Durak ve Elçetin’i birlikte ‘fikir ve hareket birliği içinde hareket edip taammüden öldürme’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırdı. Sanıklara, ‘çocuğun nitelikli istismarı’ kabahatinden 20’er yıl mahpus cezası verildi, bu ceza cürmün birden fazla şahısla gerçekleştirilmesi sebebiyle 30’ar yıla yükseltildi. Cürmün cebir ve tehdit ile gerçekleştirilmesi ve birden çok kere zincirleme olarak gerçekleşmesi sebebiyle her iki sanığın cezaları artırılıp, 67’şer yıl 6’şar aya çıkartıldı. Sanığa yasalar gereği 30 yıldan fazla ceza verilemeyeceği için bu cezaları 30’ar yıl mahpus cezasına çevrildi. Mahkeme Elçetin ve Durak’ı, ‘eziyet’ hatasından da 8’er yıl mahpus cezasına çarptırdı. (HABER MERKEZİ)