Ermenistan’da protestoculardan Dışişleri Bakanlığı binasına baskın

Ermenistan’ın başşehri Erivan’da toplanan Başbakan Nikol Paşinyan’ın istifasını isteyen yüzlerce muhalif, sabah saatlerinde Dışişleri Bakanlığı binasına geldi. Binanın girişini kapatan ve içeri girmek isteyen protestoculara polis müdahale ederken taraflar ortasında arbede çıktı.

Ermenistan’ın Dağlık Karabağ mağlubiyetinin akabinde Başbakan Nikol Paşinyan’a yönelik yansılar dinmiyor. Dağlık Karabağ’da yeni bir statünün belirlenmesi ve Azerbaycan ile tekrar bağların başlatılmasına karşı çıkan muhalifler, Mayıs ayı başından beri Başbakan Paşinyan’ın istifası için protestolar gerçekleştiriyor.

Müzakerelerin “Azerbaycan’a boyun eğmek” manasını taşıdığını savunan muhalifler, yol kapatma, barikat kurma ve oturma aksiyonlarının akabinde bu defa Dışişleri Bakanlığı binasını maksat aldı. Muhalif partilerin üyeleri ve sivil toplum örgütleri sabah saatlerinde bir ortaya gelerek başşehir Erivan’daki Dışişleri Bakanlığı binasına yürüdü. Bakanlığın artık Ermenistan’ın ve Ermeni halkının çıkarlarına hizmet etmediğini tabir eden göstericiler, Bakanlık binasının girişini kapattı ve girmeye çalıştı. Polis ve özel kuvvetler olaya müdahale ederken, taraflar ortasında arbede çıktı.

GÖSTERİCİLER FRANSIZ MEYDANINA KAÇTI

Protestocuların binaya girerek müzakereleri durdurma daveti yapma teşebbüsü, kolluk kuvvetleri tarafından engellendi. Çıkan arbedede birtakım göstericiler polis tarafından gözaltına alındı. Tansiyonun giderek arttığı binada protestocu kümenin başkanları megafonla geri çekilme daveti yaptı. Bakanlık binasının önü boşaltıldı ve göstericiler Erivan’da kamp kurdukları Fransız Meydanı’na döndü. Muhalefet önderleri protestonun akabinde yaptığı açıklamada, Paşinyan istifa edene kadar şovlarına devam edeceklerini belirtti.

Paşinyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile geçtiğimiz ay Belçika’nın başşehri Brüksel’de Dağlık Karabağ problemini çözmek için bir barış mutabakatı taslağı hazırlamaya başlama ve ülke hudutlarının belirlenmesi için ortak kurul kurma konusunda muahedeye varmasından bu yana ağır tenkitlere maruz kaldı.