Erdoğan’ın kapıyı kapattığı asgari ücrette AKP kulislerinde Temmuz ayı işaret ediliyor

Erdoğan’ın, “Ben vatandaşıma onu aldatacak, yani yapmayacağımız veya yapamayacağımız bir şeyi söylemeyi doğru bulmam. Asgari ücreti tespit için bir komisyon var. Her sene toplanıyor. Dolayısıyla da bunun vakti Aralık’tır” diyerek kapıyı kapattığı asgari ücretle ilgili AKP kulislerinde, Temmuz ayında “yüzde 99 ihtimalle zam yapılacağı” görüşü dile getirilirken bir grup da “enflasyonu artırıcı etkisi” olacağı gerekçesiyle, zammın doğru olmayacağını savunuyor.

EKONOMİ 06.04.2022 09:42

Erdoğan'ın kapıyı kapattığı asgari ücrette AKP kulislerinde Temmuz ayı işaret ediliyor

Abone Ol google-news

Son 20 yılın en yüksek enflasyonuyla yaşayan Türkiye’de, çalışan ve emeklilere yılbaşında yapılan zamlar da hızla eridi.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre, işçi, memur ve emeklilerin yanı sıra, yasal olarak yılda bir kez artırılan asgari ücrete “ek zam” talebi, iktidar partisinde de tartışılıyor.

AKP’nin bazı kurmayları Türkiye’nin “olağanüstü bir süreçten” geçtiğini belirterek, asgari ücrete Temmuz ayında “yüzde 99 ihtimalle zam yapılacağı” görüşünü dile getirirken, bir grup da “enflasyonu artırıcı etkisi” olacağı gerekçesiyle, zammın doğru olmayacağını savunuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de yıllık enflasyon yüzde 61,14’le son 20 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Öte yandan, ekonomist ve akademisyenlerden oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise yıllık enflasyonu yüzde 142,6 olarak hesapladı.

Yılbaşından itibaren yüzde 50 artış yapılan asgari ücret ise başta akaryakıt ve gıda ürünleri olmak üzere hemen her alanda yapılan zamlar nedeniyle birkaç ayda eridi.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun