Endişeli bekleyiş

Turizmciler gözünü Rusya-Ukrayna müzakerelerine dikti. Ukraynalı 3 milyon turistin Türkiye’ye tatil için hiç gelmeyeceğini söyleyen İşler, “Avrupa’dan iptal almıyoruz ancak rezervasyon akışlarında yavaşlama var” dedi.

EKONOMİ 04.04.2022 07:22

Endişeli bekleyiş

Abone Ol google-news

EKONOMİ SERVİSİ

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Türkiye turizmindeki rezervasyonların iptal olmasına neden oldu. Turizmciler, iki ülke arasında devam eden müzakerelerden olumlu sonuç çıkmasını bekliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Türkiye’yi 2021 yılında ziyaret eden yabancı turistlerin 4 milyon 700 bini Rusya’dan, 3 milyon 100 bini Almanya’dan, 2 milyonu Ukrayna’dan, 1 milyon 400 bini Bulgaristan’dan ve 1 milyon 100 bini İran’dan gelmişti. Rusya ve Ukrayna’dan gelenler ise toplam turistlerin içerisinde yüzde 27,3’lük bir paya sahip. Bu iki ülkenin 2019’daki toplam payı ise yüzde 19’du.

Turizm sektörü beklentilerin altında geçen 2021 sezonunun ardından 2022 sezonundan oldukça ümitliydi. Sektör temsilcileri 2019’da yakalanan 52 milyon turist ve yaklaşık 35 milyar dolarlık turizm gelirini yakalayacağını düşünüyordu.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler, geçen yıl turizmin salgın ve turistik bölgelerde çıkan orman yangınlarından olumsuz etkilendiğini hatırlattı. Bu sezon da Rusya-Ukrayna savaşının etkilerini hissettiklerini belirten İşler, “Geçen yıl 2 milyon Ukraynalı, 5 milyon da Rus turist Türkiye’ye gelmişti. Bu yıl 3 milyon Ukraynalı, 7 milyon Rus turisti ağırlamaya hazırlanıyorduk. Ukrayna ve Rus pazarından 2022 beklentisi 10 milyar dolar civarındaydı. Bu savaşın çıkmasıyla 3 milyon Ukraynalının hiç gelmeyeceği kesinleşti. Eğer savaş devam ederse ve yeni bir gelişme olmazsa Rusların yüzde 30’u gelir. Eğer Rus lider vatandaşlarına ‘Türkiye serbest’ derse, Rusya’dan 7 milyona yakın bir beklenti olur” diye konuştu.

BARIŞA BAĞLI

İptal edilen rezervasyonlar nedeniyle devlet ve sektör temsilcileri iş birliğiyle çalışmalar yapıldığını ifade eden İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rusya ve Ukrayna’daki rezervasyonlarımız iptal oldu ama savaş biter, barış olursa Rusya bu sene kendini toplar. Diğer taraftan İngiltere pazarında da ciddi bir rezervasyon akışı devam ediyor. Avrupa’dan bir iptal almıyoruz ancak rezervasyon akışlarında bir yavaşlama var. Eğer barış gelirse Rusya’dan ve Avrupa’dan rezervasyon akışlarının artacağını düşünüyoruz.”

İşler, Türkiye’deki turizmciler olarak savaşın bitmesini umut ettiklerini söyledi.

GÖRÜŞMELER MERCEKTE

Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkan Yardımcısı Orhan Belge, barış görüşmelerini büyük dikkatle izlediklerini söyledi.

Türkiye’nin çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptığını hatırlatan Belge, ” Özellikle Akdeniz Bölgesi, Rus ve Ukraynalı turistlerle sezonlarını geçiriyor. Onların gelememesi turizmde bize sıkıntı yaratır” dedi.

Belge, Çeşme’nin turizm konseptinin diğer bölgelere göre farklı olduğunu, daha çok iç turizme hitap ettiğini ve ‘Her şey dahil sistemi’nin uygulanmadığını belirtti.

Orhan Belge, şunları kaydetti:

“Covid-19 salgını öncesi rakamlara ulaşmayı hedefliyoruz. Ona da yaklaştık gibi duruyor. İnşallah savaş bitip, ateşkes imzalanırsa, çok güzel olacak. Covid-19 salgınından sonra bizi iyi yazlar bekliyor. Bir turizm fuarından yeni geldim. Avrupa turizmi ve misafirlerimiz bizler için vazgeçilmez. Özellikle Almanlar, İngilizler, Hollandalılar ve Belçikalılar… Çeşme bölgemizde Almanlar birinci sırada yer alıyor. Bunlar bizim çok önemli. Artık fuarların da açılmasıyla bölgede ağırladığımız yüzde 20 turist sayısının daha da yukarıya çıkacağını düşünüyorum.”

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun