Elon Musk ve Twitter’daki bot hesap polemiği büyüyor: Hesapların en az yüzde yirmisi bot!

ABD’li teşebbüsçü Elon Musk, geçtiğimiz haftalarda Twitter’ı satın almak için 44 milyar dolarlık bir mutabakat imzalamış, fakat ‘bot hesap sayısı’ nedeniyle satın alımın askıya alındığını duyurmuştu. Şirketin açıkladığı datalara güvenmediğini belirten ve bağımsız araştırma şirketlerini sürece davet eden Musk, Twitter’daki hesapların en az yüzde yirmisinin bot olduğunu kaydetti.

Yapılan bağımsız bir araştırma, Twitter’ın açıkladığı bot hesap sayısının açıklanandan dört kat daha fazla olduğunu işaret etti.

MUSK’IN 92 MİLYON TAKİPÇİSİNİN 64 MİLYONU BOT OLABİLİR

Soldan sağa Followerwonk data seti, SparkToro geçersiz hesap aracı, Twitter’ın takipçi sayısı (aktif), Elon Musk’ın takipçi sayısı (aktif) ve Elon Musk’ın hem faal hem inaktif takipçi sayısı ile yapılan çalışmalar.

SparkToro ve Followerwonk tarafından ortak yapılan bir çalışma, son 90 gün içinde faal olan 44.058 adet herkese açık Twitter hesabını ele aldı ve bot hesap ile gerçek hesap ortasındaki oranı ortaya koydu. Bilgisayar tarafından otomatik ve rastgele seçilen hesapların %19,42’si sahte/bot hesap çıktı.

SparkToro’nun rastgele seçilen 44 bin 58 hesaptan oluşan bilgi setinin yanı sıra Twitter’ın ve Elon Musk’ın takipçileri de incelendi. Çalışma sonucunda Twitter’ın her 100 takipçisinin 16’sı düzmece olurken, Elon Musk’ın hesabını takip eden 26,8 milyon hesabın %23,42’sinin geçersiz olabileceği ortaya kondu. Bu sayılar yalnızca son 90 günde faal olan hesaplardan oluşurken, bu hudut kaldırılınca Elon Musk’ın takipçilerinin %70,23’ünün geçersiz olabileceğini ortaya kondu.

TWITTER %5 DEMİŞTİ

Twitter, 2021’in son çeyreğine ait paylaştığı raporunda Twitter’daki toplam bot/sahte hesapların sayısının, toplam Twitter kullanıcılarının %5’ini oluşturduğunu açıklamıştı.

Twitter’ı Satın Almakta Kararlı Olan Elon Musk, Bot Hesapları Kendi Formülleriyle Tespit Edeceğini Açıkladı

“PAZARLIK STRATEJİSİ OLABİLİR”

Öte yandan birçok analist, Musk’ın bu şekil bir sebepten askıya alma kararının bir pazarlık stratejisi olabileceğini tabir etti. Cuma günü yapılan bu açıklamanın akabinde Twitter payları yüzde 10 civarı düşüşle 40,72 dolardan kapamıştı.

230 milyar dolardan fazla servetiyle dünyanın en varlıklı insanı unvanını elinde bulunduran iş adamı Elon Musk, toplumsal medya üzerinden mutabakatın askıya alındığını tabir eden paylaşımında şunları söylemişti:

“Twitter mutabakatı, spam/sahte hesapların nitekim de kullanıcıların %5’inden daha azını oluşturduğu hesaplamasını destekleyen ayrıntılar gelene kadar süreksiz olarak askıya alındı.”

Buna ek olarak mutabakatın iptali durumunda iptal eden tarafın öteki tarafa 1 milyar dolar fiyat ödemesi gerekecek. Ayrıyeten CNBC, Musk şayet fazla ödeme yaptığını düşündüğü gerekçesiyle muahededen ayrılırsa Twitter’ın ünlü iş insanına milyarlarca dolarlık tazminat davası açabileceğini aktarıyor.